បុគ្គលិកវីងស្ម័គ្រចិត្តចូលរួមបរិច្ចាគឈាម ខណៈពេលចំនួនអ្នកបរិច្ចាគឈាមកំពុងធ្លាក់ចុះ
វីងបានរៀបចំកម្មវិធី “សង្គ្រោះជីវិត បរិច្ចាគឈាម”ដើម្បីអបអរខួប១២ឆ្នាំដែល​វីងបានផ្តល់សេវាកម្ម ផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុតាមបែបឌីជីថលនៅកម្ពុជា
ភ្នំពេញ ១២​ សីហា ២០២០ —ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត រៀបចំកម្មវិធីបរិច្ចាគឈាម​ ដើម្បីអបអរខួប១២​ឆ្នាំរបស់ខ្លួននាថ្ងៃទី១២ និងជាការផ្តល់​ត្រឡប់​ទៅ​សហគមន៍​វិញ។
យុទ្ធនាការ“សង្គ្រោះជីវិត បរិច្ចាគឈាម” របស់វីងធ្វើឡើងក្នុងគោលបំណងដើម្បីដោះស្រាយកង្វះខាត នៃការបរិច្ចាគឈាម ខណៈពេលដែលជំងឺកូវីដ១៩កំពុងបន្តរាតត្បាត។
លោក សុខ ប៉ូ ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​ជាតិ​ផ្តល់​ឈាម បានលើកឡើងថា​ ការ​ធ្លាក់​ចុះនៃអ្នក​បរិច្ចាគ​ឈាម​បណ្តាល​រូមផ្សំមកពីពួកគេមិនហ៊ានមកបរិច្ចាគនៅមជ្ឈមណ្ឌល​ជាតិ​ផ្តល់​ឈាម​ ដោយ​សារ​ព្រួយ​បារម្ភ​ពីការ​ឆ្លង​ជំងឺ​កូវីដ១៩​ ជាដើម។​
លោក សុខ ប៉ូ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «គិតត្រឹម៦ខែដំបូងដើមឆ្នាំ២០២០នេះ អត្រា​ការ​បរិច្ចាគឈាម​បាន ធ្លាក់ចុះ​​ ប្រមាណ ១១ ភាគរយ។ អ្នក​ជំងឺ​មួយចំនួន​ត្រូវ​ការ​​បញ្ចូល​ឈាម​ជាបន្ទាន់ ​ប៉ុន្តែ​ក្រុម​គ្រួសារ​របស់​ពួកគេពិបាករកប្រភេទឈាមដែលត្រូវ »។ ​
លោកបានបន្តថា៖«ខ្ញុំពិតជាកោតសរសើរនិងវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការគាំទ្ររបស់វីង ដែលបានលើកទឹកចិត្តឱ្យ​បុគ្គលិក​ធ្វើ​ការបរិច្ចាគ​ឈាម​ដោយស្ម័គ្រចិត្ត​ ដែល​វានឹង​ផ្តល់​អត្ថប្រយោជន៍​ដល់អ្នកជំងឺ​ជាច្រើន​នៅទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា។​​ ទង្វើ​នេះ​បង្ហាញ​ពីការប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការជួយសង្គមក្នុងគ្រាដ៏លំបាកនេះ។ វីង​មិន​ត្រឹម​តែ​ជួយ​ប្រជាជនឱ្យ​មាន​ជីវភាព​ប្រចាំថ្ងៃ​កាន់​តែ​ប្រសើរ​តាម​រយៈការ​ផ្តល់​សេវា​កម្មហិរញ្ញវត្ថុ​ប៉ុណ្ណោះទេ​ តែវីង​ថែម​ទាំង​ធ្វើ​ជា​គំ​រូ​ល្អ​ដល់​ក្រុម​ហ៊ុន​ដ៏ទៃ​ផ្សេងទៀតផងដែរ»។
ក្នុងនាមជាអ្នកអភិវឌ្ឍន៍សេវាហិរញ្ញវត្ថុឈានមុខគេ ​វីងបានដាក់បញ្ចូលនូវស្មារតីដ៏​រឹង​មាំ​ក្នុង​ការ​ជួយ​សហគមន៍នៅ​​ក្នុង​សកម្មភាព​អាជីវកម្មប្រចាំថ្ងៃ។ ទាំងភ្នាក់ងារវីង និងដៃគូអាជីវកម្ម​ជា​ច្រើនតែងតែ​គាំទ្រ​ការអភិវឌ្ឍ​សង្គម​និងកម្មវិធីផ្សេងៗ រួមមានទាំងយុទ្ធនាការ“សង្គ្រោះជីវិត បរិច្ចាគឈាម”ដែលបានប្រព្រឹត្តនា​ពេលនេះ​ផង​ដែរ​។​​
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេស វីង បានមានប្រាសន៍ថា​៖ «ការបរិច្ចាគឈាម​គឺជាមធ្យោបាយ​ដ៏មាន​សុវត្ថិភាព​ ​និង​ងាយស្រួលមួយដែលយើងអាចធ្វើបានសម្រាប់ជួយដល់សហគមន៍នៅពេល​ដែល​មាន​តម្រូវ​ការជា​ចាំបាច់។​ រាល់ដំណក់ឈាមនីមួយៗ​គឺសុទ្ធតែជាក្តីសង្ឃឹម។ ​ខ្ញុំសូម​ថ្លែង​អំណរ​គុណ​ដល់​បុគ្គលិករបស់​យើង​ចំពោះ​ការប្តេ​ជ្ញាចិត្ត​ជួយដល់សហគមន៍​តាមរយៈការបរិច្ចាគឈាមដើម្បីជួយដល់អ្នកជំងឺ​​ដែលកំពុងត្រូវ​ការឈាម​សម្រាប់ព្យាបាល»។
លោក ឡៅ សៀងហៃ នាយកគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្សនៃធនាគារឯកទេស​​ វីង បានឲ្យដឹងថា៖​ «នៅពេលដែល​អ្នកក្លាយជា​ផ្នែក​មួយ​របស់​​វីង ​យើង​មិន​ត្រឹម​តែផ្តោ​តលើ​ការ​ងារតែប៉ុ​ណ្ណោះទេ យើងតែងតែលើកទឹកចិត្ត​ក្រុម​ការ​ងារ​របស់​​យើង​ឱ្យ​ចូល​រួម​ធ្វើឲ្យកម្ពុជាកាន់តែល្អប្រសើរ។ បន្ថែមទៅលើ​ប្រតិបត្ដិការអាជីវកម្ម យើងមានគោលបំ​ណង​ចូលរួមចំណែកឱ្យ​កាន់តែច្រើន​ទៅក្នុងកិច្ចការសហគមន៍កម្ពុជាតាមរយៈ​ស្មារតី​នៃការស្ម័គ្រចិត្ត»។
ក្នុងចំណោមបុគ្គលិកវីងជាច្រើននាក់ដែលបានបរិច្ចាគឈាម កញ្ញា ភី យូឡែន​ ប្រធានគ្រប់គ្រងស្តីទី ផ្នែក​បំណែង​ចែក​ទីផ្សារ​​ ក៏បានចូលរួមចំណែកនាថ្ងៃនេះផងដែរ។ កញ្ញា យូឡែន​ បាននិយាយថា កញ្ញាមានក្តីរីករាយ​ដែលបានបរិច្ចាគឈាមនាថ្ងៃនេះ ព្រោះ​វា​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​នាង​ជួយ​ដល់​អ្នក​ដែលមានតម្រូវការចាំបាច់​។
ដូចជាសប្បុរសជនដ៏ទៃផ្សេងទៀតដែរ កញ្ញា យូឡែន ​ត្រូវបានផ្តល់ជូនប័ណ្ឌបរិច្ចាគឈាមស្ម័គ្រចិត្ត ​ដែល​បញ្ជាក់​ពីការ​គាំ​ទ្ររ​​បស់នាងចំពោះបុព្វហេតុសង្គ្រោះជីវិត។
​កញ្ញា យូឡែន ​បាននិយាយថា​៖ «ពេល​ដឹងថាវីងរៀបចំកម្មវិធីស្ម័គ្រចិត្តបរិច្ចាគឈាម ខ្ញុំបានចុះឈ្មោះភ្លាម ដោយ​ឥត​ស្ទាក់​ស្ទើព្រោះមានអារម្មណ៍ថាខ្ញុំកំពុងតែជួយជីវិតមនុស្សម្នាក់។ ខ្ញុំមាន​មោទ​នភាព​ជា​ផ្នែក​មួយ​របស់វីង​ ព្រោះ​មិនត្រឹម​តែឱកាសការងារ​ប៉ុណ្ណោះទេ វីង​តែងតែ​ផ្ដល់​ឱកាស​អោយ​ខ្ញុំអាចចូល​រួម​ចំនែក​បាន​យ៉ាង​ច្រើន​ក្នុងការ​ជួយសង្គម។ ការបរិច្ចាគឈាមគឺប្រៀបដូចជាការផ្ដល់ជីវិតមួយ ​ដូច្នេះសូមកុំស្ទាក់ស្ទើរ​ក្នុងការ ចូលរួម»​។

Wing hosted the ‘Save Life, Give Blood’ drive to celebrate 12 years of providing digital finance solutions in Cambodia.
Phnom Penh, August 12, 2020— Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank gave back to the community to celebrate its 12th anniversary by hosting an employee blood drive on August 12.
Wing’s “Save Life, Give Blood” campaign aims to address a shortage of blood donations amid the ongoing Covid-19 pandemic.
Sok Po, director of the National Blood Transfusion Center, attributed the shortage to fears among donors that they may catch the virus while visiting donation centers.
“Blood donations dropped by 11 per cent during the first six months of 2020. Some patients urgently needed a blood transfusion, but their families were finding it hard to supply the correct blood type,” said Sok.
“I highly appreciate and value Wing’s support by encouraging staff to voluntarily donate blood which will certainly benefit many patients across Cambodia. This act demonstrates its commitment to helping society during this trying time. Wing not only helps people by improving their daily lives through financial services but is also a good role model for other companies,” added Sok.
On top of its revolutionary fund transfer services, a strong spirit of community service is embedded in Wing’s daily business operations; Wing agents and business partners consistently support social development and support programmes – the latest of which is the “Save Life, Give Blood” campaign.
“Blood donations are a safe and easy way for everyone to give back to the community during times of need. Every drop of blood provides hope to a life,” said Manu Rajan, CEO of Wing. “I am so grateful to our employees for their commitment to the community by donating to support patients in need of blood for treatment.”
“Being part of Wing is so much more than a job and we always encourage our team to do their part to change Cambodia for a better,” said Sheanghai Lao, Wing’s Director of Human Resources. “On top of our business operation, we aim to contribute more to the community in Cambodia through the spirit of volunteerism.”
Among the myriad of Wing employees to donate their blood was Youlen Phy, Associate Segment Marketing Manager at Wing. Youlen stressed that she was happy to spend a small part of her day to have her health examined before donating blood because it allowed her to help those in need.
Like other donors, Youlen was presented with a Volunteer Donation Card to recognize her support of the potentially life-saving cause.
“When I came to donate blood, I felt like I could help someone live. I am proud to be at Wing since I have opportunities to help my community. To those who are considering donating, please do not hesitate any longer. Be a part of something great and save a life or even three,” said Youlen.