Wingagri ទទួលបានពានរង្វាន់នវានុវត្តន៍ឌីជីថលពីកម្មវិធីពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជា២០២៤
Wingagri ដែលជាថ្នាលឌីជីថលដ៏ទំនើបមួយនៅក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីរបស់ធនាគារ វីង ទទួលបានពានរង្វាន់ជា ស្ថាប័នឯកជនល្អបំផុតប្រចាំឆ្នាំ” ពីកម្មវិធីពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជា២០២៤
Wingagri ដែលជាផ្នែកដ៏សំខាន់មួយនៅក្នុងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីធនាគារ វីង (ខេម​បូឌា) ម.ក ត្រូវបានទទួលស្គាល់ជា ស្ថាប័នឯកជនល្អបំផុតប្រចាំឆ្នាំ”  ពីកម្មវិធីពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជា២០២៤។ រៀបចំឡើងដោយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ កម្មវិធីពានរង្វាន់ឆ្នាំនេះមានគោលបំណងបង្ហាញពីសមិទ្ធផលដ៏គួរឱ្យកត់សម្គាល់ចំពោះការវិវឌ្ឍដ៏ឆាប់រហ័សនៃវិស័យឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន វីង បានលើកឡើងថា​៖ នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា កសិករជួបផលលំបាកមួយចំនួនដូចជាលទ្ធភាពក្នុងការចូលទីផ្សារ ការទទួលបានហិរញ្ញប្បទានដែលសមស្រប និងដំណោះស្រាយឌីជីថលជាដើម។ ហេតុនេះហើយ Wingagri ត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងខ្ញុំសំដៅរួមចំណែកដោះស្រាយនូវបញ្ហាប្រឈមទាំងនេះ។ តាមរយៈការច្របាច់បញ្ចូលគ្នានូវបច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយ ដំណោះស្រាយហិរញ្ញវត្ថុ ដែលអនុញ្ញាតឱ្យកសិករចូលទៅក្នុងទីផ្សារបានដោយផ្ទាល់ទៀតនោះ យើងខ្ញុំមិនគ្រាន់តែជួយទៅដល់កសិករប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែយើងខ្ញុំក៏កំពុងផ្លាស់ប្តូរវិស័យកសិកម្មទៅជាឧស្សាហកម្មមួយដែលជំរុញដោយឌីជីថល ហើយអាចរីកលូតលាស់ប្រកបដោយនិរន្តរភាពថែមទៀតផង។”
Wingagri ជាបេក្ខភាពដែលលេចធ្លោជាងគេមួយនៅក្នុងកម្មវិធីពានរង្វាន់ឆ្នាំនេះ ចំពោះការបង្កើតភាពងាយស្រួលសម្រាប់ខ្សែចង្វាក់តម្លៃកសិកម្ម។ ថ្នាលឌីជីថលនេះត្រូវបានបង្កើតឡើងដើម្បីជួយកសិករ សហគមន៍កសិករ និងភាគីពាក់ព័ន្ធដទៃទៀតដោយផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវមធ្យោបាយរួមគ្នាក្នុងថ្នាលតែមួយ ដែលផ្តល់នូវភាពងាយស្រួលក្នុងការចូលទីផ្សារ ការទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ និងជួយឱ្យប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
តាមរយៈការជួយឱ្យប្រតិបត្តិការទូទាត់ដំណើរការទៅដោយរលូន ភាពងាយស្រួលក្នុងការផ្សព្វផ្សាយផលិតផល និងការផ្សារភ្ជាប់រវាងអ្នកលក់ និងអ្នកទិញ Wingagri ជួយភ្ជាប់គម្លាតទាំងនេះបានកាន់តែប្រសើរនៅក្នុងវិស័យកសិកម្ម ដោយជួយឱ្យកសិករទទួលបាននូវឥណទានសមស្រប ការភ្ជាប់បណ្តាញទំនាក់ទំនងនៅក្នុងទីផ្សារ ព្រមទាំងជួយផ្តល់ដំណោះស្រាយវិភាគបែបទំនើបដើម្បីជាជំនួយស្មារតីសម្រាប់ប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មក្នុងវិស័យកសិកម្មយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាពផងដែរ
សមិទ្ធផលរបស់ Wingagri គឺឆ្លុះបញ្ចាំងពីបេសកកម្មដ៏វែងឆ្ងាយរបស់ធនាគារ វីង ដើម្បីជំរុញបរិយាបន្នឌីជីថល និងកំណើនសេដ្ឋកិច្ចនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ជាពិសេសវិស័យកសិកម្មផ្ទាល់តែម្តង ដែលជាសសរស្តម្ភដ៏សំខាន់សម្រាប់សេដ្ឋកិច្ចជាតិ។ ភាពជោគជ័យរបស់ថ្នាលឌីជីថល Wingagri ក៏ជាផ្នែកមួយនៃការៃការបេ្តជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង ចំពោះការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយនិរន្តរភាព ការលើកកម្ពស់ចំណេះដឹងផ្នែកឌីជីថល ក៏ដូចជាលើកកម្ពស់បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុដែលជាកត្តាលីករនៃការរុញច្រានកំណើននាពេលអនាគតរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
ពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជា ដែលត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីអបអរសាទរខួបលើកទី១០របស់ខ្លួន ហើយពានរង្វាន់នេះ គឺជាពានរង្វាន់ថ្នាក់ជាតិធំជាងគេបំផុតមួយ ដែលទទួលស្គាល់ការខិតខំប្រឹងប្រែងចំពោះបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងការច្នៃប្រឌិតដ៏ល្អបំផុតនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ថ្លែងក្នុងកម្មវិធីប្រគល់ពានរង្វាន់នេះ ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងប្រៃសណីយ៍​ និងទូរគមនាគមន៍ បានកោតសរសើរពីតួនាទីរបស់កម្មវិធីពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជាក្នុងការជំរុញបរិវត្តកម្មឌីជីថល និងបន្តនាំមកនូវផលវិជ្ជមានសម្រាប់ការអភិវឌ្ឍនៅកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងខ្ញុំពិតជាមានមោទនភាពដែលបានក្លាយជាតួអង្គមួយក្នុងការអភិវឌ្ឍអនាគតឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ ពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជា ពិតជាបានដើរតួនាទីដ៏សំខាន់មួយក្នុងការទទួលស្គាល់ ក៏ដូចជាជំរុញលើកទឹកចិត្តនវានុវត្តន៍ឌីជីថល ហើយភាពជោគជ័យរបស់ Wingagri គឺបានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់ពីរបៀបដែលបច្ចេកវិទ្យាអាចត្រូវបានប្រើប្រាស់ដើម្បីបង្កើតនូវផលវិជ្ជមាន និងនិរន្តភាពចំពោះវិស័យសំខាន់នានានៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ជា វ៉ាន់ដេត មានប្រសាសន៍បន្ថែមទៀតថា៖ “ដើម្បីអបសាទរខួបលើកទី១០ក្នុងឆ្នាំនេះ កម្មវិធីពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជា បានដើរតួនាទីដ៏សំខាន់ក្នុងជំរុញបរិវត្តកម្មឌីជីថល ឆ្ពោះទៅមុខកាន់តែប្រសើរ។ ក្នុងនាមជាកម្មវិធីថា្នក់ជាតិដ៏ធំមួយ ពានរង្វាន់នេះមិនត្រឹមតែផ្តល់កិត្តិយសចំពោះនវានុវត្តជនដែលជាអាជីវកម្មបង្កើតថ្មី សាជីវកម្ម អង្គការមិនមែនរដ្ឋាភិបាល និងគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែកម្មវិធីនេះក៏ជាតួអង្គដ៏សំខាន់មួយក្នុងការជំរុញនវានុវត្តន៍ ភាពច្នៃប្រឌិត និងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលដើម្បីពន្លឿនបរិវត្តកម្មឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាប្រកបដោយបរិយាបន្នផងដែរ។
ការទទួលបានពានរង្វាន់ឌីជីថលកម្ពុជា២០២៤នេះ Wingagri នៅតែបន្តប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនចំពោះភាពនាំមុខគេក្នុងការជំរុញវិស័យកសិកម្មដោយប្រើប្រាស់ដំណោះស្រាយឌីជីថល ហើយធនាគារ វីង នៅតែខិតខំប្រឹងប្រែងក្នុងការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចដល់កសិករ និងអាជីវកម្មរបស់កម្ពុជាតាមរយៈដំណោះស្រាយឌីជីថលដែលជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ច និងលើកកម្ពស់ជីវភាពរស់នៅរបស់ប្រជាជនឱ្យបានកាន់តែប្រសើរឡើង៕

Wingagri Recognized at Cambodia Digital Awards 2024 for Digital Innovation
December 4, 2024Wingagri, a cutting-edge platform within the Wing Bank’s ecosystem, clinches the prestigious title of “Private Sector of the Year” at the Cambodia Digital Awards 2024
Wingagri, an integral component of Wing Bank (Cambodia) Plc’s ecosystem, has been honored with the Private Sector of the Year award at the 10th annual Cambodia Digital Awards 2024 (CDA2024).
Organized by the Ministry of Post and Telecommunications (MPTC), the CDA2024 celebrates exceptional achievements in Cambodia’s rapidly evolving digital landscape.
“In Cambodia, many farmers face barriers such as limited access to markets, affordable financing, and digital tools,” said Manu Rajan, Division CEO of Wing. “Wingagri is our commitment to removing these barriers. By combining cutting-edge technology, financial solutions, and direct market access, we are not just supporting farmers—we are transforming agriculture into a digitally empowered and sustainable industry.”
Wingagri stood out among this year’s nominees for its transformative impact on Cambodia’s agricultural value chain. The platform is designed to empower farmers, agricultural cooperatives, and other stakeholders by providing them with an integrated suite of tools that enhance market access, financial services, and operational efficiency.
By enabling seamless transactions, product showcasing, and buyer-seller interactions, Wingagri bridges crucial gaps in the agricultural sector, offering farmers access to affordable loans, market connections, and advanced analytical insights. These capabilities not only help smallholder farmers expand their businesses but also drive Cambodia’s agricultural sector into the digital age, making it more sustainable, competitive, and resilient.
Wingagri’s achievements highlight the bank’s broader mission to drive digital inclusion and economic growth across Cambodia, particularly in the agriculture sector, which remains a cornerstone of the country’s economy. The platform’s success also supports Wing Bank’s commitment to fostering sustainable development, promoting digital literacy, and advancing financial inclusion as key drivers of Cambodia’s future growth.
The Cambodia Digital Awards, celebrating its 10th anniversary this year, is one of the country’s most esteemed platforms for recognizing excellence in digital technology and innovation. Speaking at the event, H.E. Chea Vandet, Minister of Posts and Telecommunications, commended the CDA’s role in accelerating digital transformation and its continued impact on Cambodia’s development.
“We are proud to be part of the movement shaping Cambodia’s digital future,” said H.E. Chea Vandet. “The Cambodia Digital Awards has played a critical role in recognizing and encouraging digital innovation, and Wingagri’s success exemplifies how technology can be harnessed to create meaningful, sustainable change in Cambodia’s key sectors.”
“Celebrating its 10th anniversary this year, the Cambodia Digital Awards have been instrumental in propelling digital transformation forward,” remarked the event’s chair, H.E. Chea Vandet, Minister of Posts and Telecommunications. “As an annual national accolade, the awards not only honor exceptional achievers and innovators across startups, corporations, NGOs, and academia, but also serve as a cornerstone in fostering innovation and creativity, leveraging digital technology to expedite inclusive digital transformation in Cambodia.”
With this award, Wingagri continues to demonstrate its leadership in digital agriculture, and Wing Bank remains dedicated to empowering Cambodia’s farmers and businesses through digital solutions that drive economic growth and improve livelihoods.