វីង និងវេស្ទើនយូនៀន បង្កើនកិច្ចសហការលើសេវាផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិនៅលើកម្មវិធីទូរស័ព្ទ
វីង និងវេស្ទើនយូនៀន បង្កើនកិច្ចសហការលើសេវាផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិនៅលើកម្មវិធីទូរស័ព្ទសេវាផ្ទេរប្រាក់អន្តរជាតិតាមប្រព័ន្ធឌីជីថលនៅលើទូរស័ព្ទទូទៅកាន់ប្រទេសជាង២០០ប្រទេស ត្រូវបានដាក់ឲ្យប្រើ ប្រាស់ជាលើកដំបូងសម្រាប់អតិថិជនជាងមួយលាននាក់របស់ធនាគារឯកទេសវីង នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដែលកំពុងប្រើប្រាស់កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង តាមរយៈកិច្ចសហការរវាងក្រុមហ៊ុន វេស្ទើន យូនៀន ដែលជាអ្នកនាំមុខគេក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ទូទាំងពិភពលោក និង ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ដែលជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេផ្នែក សេវាកម្មធនាគារចល័តនៅកម្ពុជា។
ដោយគ្រាន់តែចុច ពីរឬបីដំណាក់កាល នៅលើកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង អតិថិជនអាចធ្វើការផ្ទេរប្រាក់តាមរយៈ វេស្ទើន យូនៀន ទៅកាន់ក្រុមគ្រួសារនិងមនុស្សជាទីស្រលាញ់របស់ពួកគេបានភ្លាមៗ គ្រប់ពេលវេលា គ្រប់ទីកន្លែង ទៅកាន់ជាង ២០០ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក។
ភាពងាយស្រួលតាមរយៈការប្រើម្រាមដៃចុចនេះ គឺអាចធ្វើបានសម្រាប់គ្រប់អតិថិជនវីង ដែលមានកម្មវិធីស្មាតហ្វូន វីង នៅក្នុងទូរស័ព្ទដៃរបស់ពួកគេ មិនថាជាបុគ្គលិកបម្រើការងារជាតិ និងអន្តរជាតិ។ អតិថិជនមានជម្រើសក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ដោយផ្ទាល់ពីគណនីរបស់ធនាគារ ឬតាមរយៈកាបូបឌីជីថលនៅក្នុងកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ដែលពួកគេអាច ដាក់ប្រាក់នៅភ្នាក់ងារវីងជាង ៦,000 កន្លែង ដើម្បីធ្វើការផ្ទេរប្រាក់។
លោកស្រី សូហ៊ីនី រ៉ាចូលី អនុប្រធានតំបន់អាស៊ីខាងត្បូង និងឥណ្ឌូចិន នៃ វេស្ទើន យូនៀន មានប្រសាសន៍ថា “សេវាកម្មរបស់យើង ផ្តល់ជាដំណោះស្រាយសម្រាប់ការចលនាប្រាក់ឆ្លងកាត់ប្រទេសនៅទូទាំងពិភពលោក។ ដោយមមានជំនាញផ្នែកសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ និងបច្ចេកវិទ្យាដើម្បីភ្ជាប់ពិភពឌីជីថលនិងពិភពផ្ទាល់នៃការផ្ទេរប្រាក់ យើងមានជំហររឹងមាំក្នុងការផ្តល់អំណាចដល់អតិថិជនដោយផ្តល់នូវដំណោះស្រាយដែលឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការហិរញ្ញវត្ថុរបស់អតិថិជន។
“លោកស្រី រ៉ាចូលី មានប្រសាសន៍បន្តថា “ការផ្ទេរប្រាក់គឺជាប្រភពប្រាក់ចំណូលដ៏សំខាន់សម្រាប់គ្រួសារជាច្រើនដែលនេះគឺជាការពិតសម្រាប់គ្រួសារដែលរស់នៅប្រទេសកម្ពុជា និងសម្រាប់ជនអន្តោប្រវេសន៍ ក៏ដូចជាសាច់ញាតិ របស់ពួកគេដែលរស់នៅក្រៅប្រទេស។ ការផ្សាភ្ជាប់អតិថិជនជាមួយក្រុមគ្រួសាររបស់ពួកគេគឺជាគន្លឹះ ហើយវាជា ការចាំបាច់ក្នុងការផ្តល់ភាពងាយស្រួលបំផុតសម្រាប់ពួកគេ។ ជាមួយនឹងការកើនឡើងនូវប្រជាប្រិយភាពនៃទូរស័ព្ទចល័តនិងការប្រើប្រាស់អ៊ិនធឺណិត យើងមានការរំភើបរីករាយក្នុងការពង្រីកសេវាកម្មរបស់យើងជាមួយវីងដើម្បីផ្តល់ជូនអតិថិជននូវជម្រើសក្នុងការផ្ទេរប្រាក់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថល ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ អតិថិជនក្នុងការ ផ្ទេរ ប្រាក់តាមមធ្យោបាយដែលពួកគេចង់បាននិងដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងជីវិតរបស់ពួកគេ និងសេដ្ឋកិច្ចសកលលោក។
លោក ចូចូ ម៉ាឡូឡូស អគ្គនាយកធនាគារឯកទេសវីង មានប្រសាសន៍ថា “កាលពីឆ្នាំមុន យើងបានប្រកាសពីកិច្ចសហការរបស់យើងជាមួយ វេស្ទើន យូនៀន រួចមកហើយ ដែលបានអនុញ្ញាតឱ្យអតិថិជននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាក្នុងការទទួលប្រាក់តាមរយៈភ្នាក់ងារវីង ដែលមានផ្តល់សេវាកម្មទទួលប្រាក់ដែលផ្ទេរតាម វេស្ទើន យូនៀន ដែលជាផ្នែកមួយនៃយុទ្ធនាការ វីងទៅកាន់ពិភពលោក របស់យើង។ សេវាកម្មទទួលប្រាក់ដែលផ្ទេរតាមរយៈ វេស្ទើន យូនៀន រហូតដល់ ១០០០ ភ្នាក់ងារវីងនៅទូទាំងប្រទេស។ នៅក្នុងថ្ងៃនេះ តាមរយៈសេវាកម្មវេស្ទើនយូនៀន នៅលើ កម្មវិធី ស្មាតហ្វូនវីងរបស់យើង យើងមានសេចក្តីរីករាយក្នុងការនាំយកកិច្ចសហការគ្នាទៅរកកម្រិតមួយទៀតដែលអាចឲ្យជនអន្តោប្រវេសន៍ អ្នកដែលមិនមានគណនីធនាគារ ឬមិនធ្លាប់ប្រើប្រាស់សេវាកម្មធនាគារ និងពលករបរទេសដើម្បីងាយស្រួលក្នុងការផ្ទេរប្រាក់ភ្លាមៗ គ្រប់ពេលវេលា គ្រប់ទីកន្លែង ទៅកាន់ក្រុមគ្រួសារ និងអ្នកនៅក្នុងបន្ទុកនៅផ្ទះនិងនៅទូទាំងពិភពលោក។ ”
លោក ម៉ាឡូឡូស មានប្រសាសន៍បន្តថា “ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងចំពោះអតិថិជនគឺមិនចេះរីងស្ងួតទេ ហើយយើងនឹងមិនឈប់ត្រឹមនេះទេ។ យើងមានផែនការបន្តពង្រីកនិងបង្កើនលទ្ធភាពបន្ថែមទៀតដើម្បីផ្តល់ជូននូវបទពិសោធន៍បន្ថែមដ៏ងាយស្រួលសម្រាប់អតិថិជន។”
ក្រៅពីសេវាកម្មផ្ទេរប្រាក់ក្នុងស្រុកនិងអន្តរជាតិ អតិថិជនអាចធ្វើប្រតិបត្តិការផ្សេងៗទៀតនៅលើកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីងរួមមាន បញ្ចូលទឹកប្រាក់ទូរស័ព្ទ ទូទាត់វិក្កយបត្រ ទូទាត់តាមអ៊ិនធឺណេត និងដោយស្កេនកូដ​ QR និងផ្សេងៗទៀត។

Wing and Western Union Leverage Partnership for International Money Transfer on Mobile App
PHNOM PENH, CAMBODIA, MAY 2, 2019— Mobile Digital International Money Transfers to more than 200 countries have been introduced for the first time for millions Wing Money App customers in Cambodia, thanks to a collaboration between Western Union, a leader in cross-border, cross-currency money movement and Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank, Cambodia’s leading mobile banking services provider.
With a few clicks on their Wing Money App, customers can now send Western Union money transfers to their family and loved ones, real-time, 24/7, to more than 200 countries and territories.
The fingertip convenience is available to all Wing Money App customers whether they are international or domestic expatriates or workers. Customers have the choice to use direct transfers from their Cambodia enabled bank accounts or choose cash wallet natively within the app – which can be cashed in at over 6,000 Wing agents.
“Our platform enables us to power cross-border money movement solutions on a global scale. With our deep financial services expertise and technology to connect the digital and physical worlds of money, we are well-positioned to empower customers by providing solutions that meet their financial needs,” said Sohini Rajola, Regional Vice President, South Asia and Indo-China.
“Remittance is an important source of income for many families – this holds true both for families living here in Cambodia, and for migrants and foreign workers’ families living abroad. Connecting customers with their families is key and providing the utmost convenience in doing so is pivotal. With an increase in mobile popularity and broadband penetration, we are excited to extend our service with Wing to provide customers with digital money transfer options to move money in the ways that they want to, and play a critical role in their lives and in the global economy,” added Rajola.
“Last year, we announced our collaboration with Western Union that enabled customers in Cambodia to receive money at Western Union service enabled Wing agent locations as part of our campaign Wing2World. The service availability is now extended to 1000 agents nationwide. Today, with the activation of Western Union service on our Wing Money App, we are delighted to take our collaboration to the next level, enabling migrants, the unbanked, under banked Cambodians and foreign workers to conveniently transfer money real-time, 24/7, to their families and dependents back home and globally,” said Jojo Malolos, Wing Chief Executive Officer.
“Our commitment to customers is unwavering, and we won’t stop here. We plan to continue to roll out and further extend our capabilities to provide convenient experiences for customers.” added Malolos.
In addition to local and international money transfer services, customers can process various transactions on the Wing Money app, ranging from phone top-up, bill payment, online and QR payment, and many others.