វីងចូលរួមលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងស្តីពីបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ក្នុងពិព័ណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារឆ្នាំ២០១៩
ក្នុងនាមជាក្រុមហ៊ុនក្នុងស្រុកមួយ ដែលមានជំនាញជាង១០ឆ្នាំលើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ និងត្រូវបានទទួលស្គាល់ថាជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេផ្នែកសេវាកម្មធនាគារចល័តនៅកម្ពុជា ធនាគារឯកទេសវីង បានចូលរួមលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងស្តីពីបច្ចេកវិទ្យហិរញ្ញវត្ថុ ទៅដល់សិស្សនិងនិស្សិតជាង ២០០០ នាក់នៅក្នុង ពិព័ណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារឆ្នាំ២០១៩។
ពិព័ណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារឆ្នាំ២០១៩ ត្រូវបានរៀបចំឡើងកាលពីថ្ងៃទី០៩ ខែមិថុនា នាបរិវេណវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា។ កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើង ដោយសមាគមសិស្សនិស្សិតអាហារូបករណ៍ហ្វុលប្រាយ និងសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា (ហៅកាត់ថាFUSSAC) ក្រោមកិច្ចសហការពីក្រសួងអប់រំយុវជន និងកីឡា ក៏ដូចជាស្ថានទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំប្រទេសកម្ពុជា។
សម្រាប់ឆ្នាំនេះដែរ ប្រធានបទចម្បងនៅក្នុងកម្មវិធីនេះ គឺពាក់ព័ន្ធនឹង “បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ”។ បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ សំដៅលើការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាក្នុងការផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុ។ សម្រាប់ប្រទេសកម្ពុជា បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុអាចត្រូវបានមើលឃើញតាមរយៈការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាអេឡិចត្រូនិកដើម្បីធ្វើប្រតិបត្តិការសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដូចជាការផ្ទេរប្រាក់ ទូទាត់ថ្លៃទំនិញ បង់ប្រាក់កម្ចី ឬកាបូបលុយឌីជីថលជាដើម (Digital E-Wallet)។
ក្រៅពីការតាំងពិព័រណ៌របស់សាកលវិទ្យាល័យ និងក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាកម្មបច្ចេកវិទ្យា និងបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ពិព័ណ៌ជំនាញសិក្សា និងការងារឆ្នាំ២០១៩ ក៏មានជាវេទិកាពិភាក្សាដែលមានអ្នកជំនាញពីស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធមកជជែកពិភាក្សាជុំវិញប្រធានបទ “តើបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុគឺសម្រាប់មនុស្សគ្រប់គ្នាឬ?”។
លោកស្រី ឆាយ កញ្ញា ប្រធានជាន់ខ្ពស់ ផ្នែកទីផ្សារផលិតផលនៃធនាគារឯកទេសវីង ដែលបានចូលរួមក្នុងកិច្ចពិភក្សាបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា “បច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុពិតជាបានជួយសម្រួលទៅដល់ជីវភាពរស់នៅរបស់បុគ្គល គ្រួសារ និងសហគមន៍ ក៏ដូចជាជួយដល់ការរីកចម្រើនសេដ្ឋកិច្ចផងដែរ។ ហេតុដូច្នេះហើយ វាពិតជារឿងដ៏សំខាន់សម្រាប់យុវជនក្នុងការយល់ដឹងច្បាស់អំពីបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីឲ្យពួកគាត់អាចដើរទាន់នូវការរីកចម្រើននៃបច្ចេកវិទ្យានៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាជុំវិញពិភពលោក។”
នៅក្នុងពិព័ណ៌នោះដែរ ក្រុមការងាររបស់ធនាគារឯកទេសវីងក៏បានចូលរួមនៅក្នុងពិព័រណ៌មួយនេះ ដើម្បីបង្ហាញដល់យុវជនកម្ពុជាអំពីក្រុមហ៊ុនរបស់ខ្លួន និងការដែលផលិតផលនិងសេវាកម្មរបស់របស់វីង បានចូលរួមយ៉ាងណាខ្លះក្នុងការអភិវឌ្ឃបច្ចេកវិទ្យាហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។ នៅក្នុងកម្មវិធីនោះដែរ សិស្សនិស្សិតជាច្រើនក៏បានមកដាក់ពាក្យស្វែងរកការងារ និងការហាត់ការនៅស្តង់វីង ដែលធនាគារមួយនេះកំពុងស្វែងរកបុគ្គលិកសម្រាប់បម្រើការឲ្យក្រុមហ៊ុនផងដែរ។
លោក អ៊ុន នរ៉ា ប្រធានគ្រប់គ្រងធនធានមនុស្សនៃធនាគារឯកទេសវីង បានប្រាប់ឲ្យដឹងថា “ជាក់ស្តែង ធនាគារបានចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះ គឺដើម្បីនាំយកឲកាសការងារសម្រាប់និស្សិត ដែលកំពុងសិក្សា និងបញ្ចប់ការសិក្សា ក៏ដូចជាបង្ហាញពីបច្ចេកវិទ្យហិរញ្ញវត្ថុ ឬFinancial Technology។ តាមការសង្កេតខ្ញុំ ពួកគាត់មានចំណាប់អារម្មណ៍ច្រើន។ ម្យ៉ាងទៀត សម្រាប់យុវជនដែលនៅតាមទីជនបទដែលមានចំណេះដឹងតិច កម្មវិធីនេះ នឹងជួយឲ្យគាត់មានការយល់ដឹងកាន់តែច្រើនអំពីបច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗផងដែរ។”
អ៊ឹម ប៉ុណ្ណារី សិស្សវិទ្យាល័យទួលទំពួងដែលចូលរួមកម្មវិធីបានប្រាប់ឲ្យដឹងថា “កម្មវិធីនេះ ពិតជាមានសារៈសំខាន់ណាស់សម្រាប់សិស្សៗថ្នាក់ទី១២ ដោយហេតុថា វានាំឲ្យយើងមានភាពងាយស្រួលក្នុងការជ្រើសរើសមុខវិជ្ជា ដែលត្រូវនឹងសមត្ថភាពរបស់យើង។ ក្រុមហ៊ុនវីង ដែលបានមកចុះផ្សព្វផ្សាយនៅទីនេះ ពិតជាមានប្រយោជន៍ដល់អ្នកចូលរួម ដោយហេតុថាពួកគាត់បានស្គាល់កាន់តែច្បាស់អំពីក្រុមហ៊ុនវីង ហើយវីងក៏បានធ្វើការចុះផ្សាយពីឲកាសការងារ។ សម្រាប់នាងខ្ញុំដែលជាសិស្សទី១២ ដែលបញ្ចប់ការសិក្សាឆ្នាំនេះ ក៏មានឲកាសធ្វើការនៅវីងបានដែរ។”

Wing Strengthens Awareness on Financial Technology at the 2019 Major & Careers Fair
As a local company, with more than 10 years of experience in Financial Technology (FinTech) and being recognized as Cambodia’s leading mobile banking service provider, Wing has involved in strengthening awareness on Fintech to more than 2,000 students at 2019 Major and Career Fairs.
The 2019 Major and Careers Fair was held on June 9 at the Institute of Technology of Cambodia. The event was organized by the Fullbring and Undergraduate State Alumni Association of Cambodia (FUSSAC) in collaboration with the Ministry of Education, Youth and Sports as well as the US Embassy in Cambodia.
For this year, the main theme of this program is “Financial Technology”. Fintech is the use of technology in providing financial services. In Cambodia, financial technology can be seen through the use of digital technology to operate financial services such as money transfer, online purchase, loan repayment, or digital wallet (e-wallet).
In addition to the exhibitions, during the major and careers fair, there was also a panel discussion where key experts came to discuss on the topic “Is Fintech for Every Body? “.
Joining in the panel discussion, Wing’s Head of Product Marketing, Kanha Chhay said “Financial technology has really helped the daily living of individuals, families, and communities as well as contributing to the growth of Cambodian economics. Therefore, it is important that the youth is well aware of financial technology so they are up-to-date with the growing trend of technology in Cambodia and around the world.”
“Wing participates in the 2019 Major and Careers Fair in order to introduce job opportunities for Cambodian youth so they join and be part of the Wing family. In addition, We also want to show them many products related to financial technology. There has been a lot interest in this among the participants. I believe this event is a good opportunity for the youth, especially those coming from rural areas since they can learn a lot related to technology.”
A high school student from Toul Poung High School, Im Bonnary said, “This program is really important for the 12th-grade student as me since it gives us a clear understanding before choosing the university course next year. The presence of Wing in this event is really beneficial to me since I can know clearly about this company and job opportunities for the high school graduates as me.