ធនាគារឯកទេសវីង និងធនាគារ ហ្វីលីព សហការគ្នាដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងទូទាត់ប្រាក់កម្ចី ក្នុងប្រទេសកម្ពុជា
![](https://www.wingbank.com.kh/wp-content/uploads/2020/10/Wing-and-Phillip-1-1024x712.jpg)
អតិថិជនរបស់ធនាគារ ហ្វីលីព ឥឡូវនេះអាចទូទាត់ប្រាក់កម្ចីតាមរយៈភ្នាក់ងារវីងទូទាំងប្រទេស
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២៨ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ ២០២០ ៖ ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ដែលផ្តល់សេវាធនាគារចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា និងធនាគារ ហ្វីលីព ភីអិលស៊ី ដែលជាសមាជិកនៃ ក្រុមហ៊ុន ហ្វីលីពកាពីតាល់គ្រុប មានទីស្នាក់ការនៅប្រទេសសិង្ហបុរីបានចាប់ដៃគូជាផ្លូវការដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួល និងមានសុវត្ថិភាពក្នុងទូទាត់ប្រាក់កម្ចី តាមរយៈ ប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុវីង។
តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះអតិថិជនធនាគារ ហ្វីលីព ឥឡូវនេះអាចធ្វើការទូទាត់សងប្រាក់កម្ចីតាមរយៈបណ្តាញភ្នាក់ងារវីងដែលមានជាង ៨០០០ កន្លែង នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដែលអាចឲ្យពួកគាត់សន្សំសំចៃពេលវេលានិងថវិកា។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេស វីង បានមានប្រាសន៍ថា៖ “ ភាពជាដៃគូនេះឆ្លុះបញ្ចាំងពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងឥតឈប់ឈររបស់យើងដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់ក្នុងការទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុ ដែលអាចជួយពួកគេអភិវឌ្ឍន៍និងកសាងអនាគតដ៏ប្រសើរ។ ខ្ញុំពិតជារីករាយដែលយើងអាចផ្តល់នូវដំណោះស្រាយទូទាត់ប្រាក់ទាំងនេះដើម្បីជួយប្រជាជនក្នុងកំឡុងពេលមានជំងឺកូវីដ១៩នេះ” ។
ក្នុងរយៈពេល១២ ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ចាប់តាំងពីការបើកដំណើរការនៅកម្ពុជា វីងបានស្វែងរកវិធីថ្មីៗដើម្បីបង្កើតឱកាសដើម្បីជំរុញបរិយាប័ន ហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈការកសាងសេដ្ឋកិច្ចដែលមានទំនាក់ទំនងគ្នាទៅវិញទៅមក។
“តាមរយៈកិច្ចសហការជាដៃគូនេះ អតិថិជនរបស់ធនាគារ ហ្វីលីព ទទួលបានភាពងាយស្រួលមួយកម្រិតទៀតក្នុងការទូទាត់កម្ចីមកកាន់ធនាគារ ដោយមិនចាំបាច់មានធ្វើដំណើរមកដល់សាខាធនាគារផ្ទាល់។” នេះជាប្រសាសន៍របស់លោក Han Peng Kwang អគ្គនាយករងធនាគារ ហ្វីលីព។ លោកបានបន្ថែមទៀតថា “ភាពជាដៃគូនេះ នឹងជួយជម្រុញបន្ថែមទៀតដល់គោលដៅរបស់ធនាគារក្នុងការផ្តល់ជូនផលិតផលនិងសេវាកម្មបែបឌីជីថលដល់អតិថិជនគ្រប់គ្នា រាប់ចាប់ពីអតិថិជនអាជីវកម្មខ្នាតតូច រហូតដល់ឯកត្តជន ក៏ដូចជាអតិថិជនអាជីវកម្មខ្នាតតូច និង មធ្យម និង សាជីវកម្មធំៗ។ ”
ទាំងធនាគារឯកទេសវីង និងធនាគារ ហ្វីលីព សុទ្ធតែមានចក្ខុវិស័យដូចគ្នាក្នុងការប្រើប្រាស់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលដើម្បីលើកកម្ពស់កម្រិតជីវភាពសហគមន៍ដែលពួកគេបម្រើការ។ ធនាគារ ហ្វីលីព បម្រើអតិថិជនជាង ១០ ម៉ឺននាក់ដែលជាង ៩០ ភាគរយជាជនជាតិខ្មែរ។ វីងបានបង្កើតនូវផលិតផលឌីជីថលប្រកបដោយភាពច្នៃប្រឌិតដើម្បីសម្រួលដល់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាដោយអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេផ្ញើប្រាក់ និងប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុតាមរយៈការប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទចល័តនិងសេវាកម្មសាមញ្ញនៅតាមភ្នាក់វីង ។

Wing and Phillip Bank join hands to provide convenient loan repayments in Cambodia
Phnom Penh, 28 SEP 2020— Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank, a leading mobile banking service provider in Cambodia, and Phillip Bank Plc, a member of PhillipCapital Group headquartered in Singapore, have officially partnered to offer convenient and secure loan repayment through the Wing financial ecosystem.
Through this partnership, Phillip Bank customers can now make loan repayments through Wing network of more than 8,000 Wing Cash Xpress outlets across Cambodia, saving time and money through ease of access.
“This partnership reflects our relentless efforts to give all Cambodians convenient access to financial services that give them freedom to grow and build their future,” said Manu Rajan, CEO of Wing. “I am especially glad that we can extend these payment solutions to help people during the ongoing pandemic.”
Through the past 12 years since its launch in Cambodia, Wing has constantly explored new ways to create opportunities for financial inclusion by building a more interconnected economy.
“With this collaboration, Phillip Bank customers will now have another option to repay their loans easily without the need to visit the bank branches,” said Han Peng Kwang, Deputy CEO of Phillip Bank. “This partnership will help us achieve another milestone in delivering more digital products and services for all our customers who ranges from the micro to retail, SME and Corporate clients.”
Both Wing and Phillip Bank Plc share the same vision of using digital financial services to lift the standard of living for the communities they serve. Phillip Bank serves more than 100,000 clients, more than 90% of whom are Cambodians. Wing has created innovative digital products to simplify the daily lives of Cambodians, allowing them to send money and facilitate transactions using their mobile phones and simple “over the counter” services at Wing Cash Xpress outlets.