ធនាគារឯកទេសវីងសហការជាមួយធនាគារគូកមីនកម្ពុជា
ការផ្ញើប្រាក់ពីប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជាកាន់តែងាយស្រួល។ធនាគារឯកទេសវីងបានប្រកាសពីការដាក់ឲ្យដំណើរការនូវសេវាកផ្ទេរប្រាក់ជាមួយធនាគារគូកមីនកម្ពុជាដែលជាធនាគារពាណិជ្ជធំជាងគេនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង។
ប្រជាជនកម្ពុជាដែលកំពុងធ្វើការនិងរស់នៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងអាចផ្ញើប្រាក់មកស្រុកកំណើតតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនដោយមានការសហការរវាងវីងនិងធនាគារគូកមីន។
ការផ្ញើប្រាក់កាន់តែងាយស្រួលដោយចំណាយតែ១០នាទីរវាងប្រទេសទំាងពីរ។សេវានេះត្រូវបានចាប់ផ្តើមតំាងពីថ្ងៃ ១៩ ខែធ្នូមកម្លេះ។
ការផ្ញើប្រាក់គឺ លឿន សុវត្ថិភាព ងាយស្រួល ជាមួយតម្លៃសមរម្យចាប់ពី២.៥ដុល្លារឡើង។
ជាកម្មវិធីស្មាតហ្វូនងាយស្រួលប្រើ ពលករអាចផ្ញើប្រាក់រហូតដល់ ២៥០០ដុល្លារមកប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូន Liiv KB Cambodia ដែលត្រូវបានដាក់បញ្ចូលជាមួយវីង ឬដោយគ្រាន់តែទៅសាខាមួយក្នុងចំណោមសាខាប្រមាណ ១៥០០កន្លែងទូទំាងប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង។
ម្យ៉ាងវិញទៀត ការទទួលប្រាក់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាគឺងាយស្រួលជាមួយបណ្តាញភ្នាក់ងារវីង ប្រមាណ ៥០០០កន្លែងទូទំាងប្រទេស។
ភាពជាដៃគូនេះគឺជាការសហការផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុធំទីពីរក្នុងប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងរបស់វីង ម្យ៉ាងវិញទៀត តាមរយៈការបង្កើនចំនួនពលករកម្ពុជាឲ្យទៅធ្វើការក្នុងប្រទេសកូរ៉េដែលអនុញ្ញាតឲ្យពួកគាត់អាចផ្ញើប្រាក់មកកាន់ស្រុកកំណើតជាមួយស្ថាប័នហិរញ្ញវត្ថុស្របច្បាប់។
ពលករកម្ពុជាស្របច្បាប់ប្រមាណ ៤៥ ០០០ នាក់កំពុងតែរស់នៅនិងធ្វើការក្នុងប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង នេះបើយើងតាមតួលេខពីក្រសួងការងារចុះផ្សាយកាលពីដើមឆ្នំានេះ។ ក្នុងឆ្នាំ២០១៦ ពលករប្រមាណ ៧ ៣៧១ បានមកធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង។
កាលពីឆ្នាំមុន ក្រសួងការងារបានប៉ានស្មានថាពលករធ្វើការនៅប្រទេសកូរ៉េបានផ្ញើប្រាក់ ២៦០លានដុល្លារមកក្រុមគ្រួសាដែលរស់នៅប្រទេសកម្ពុជា។
លោក សុធី សុវិត្យា នាយកទទួលបន្ទុកផ្នែកការផ្ទេរប្រាក់ពីក្រៅប្រទេសរបស់ធនាគារឯកទេសវីងបានមានប្រសាសន៍ថា “ពួកយើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការធ្វើការជាមួយធនាគារគួកមីនកម្ពុជា ដែលជាផ្នែកមួយរបស់ធនាគារគួកមីនរបស់ប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូង”។
“ពួកយើងស្វះស្វែងរកដំណោះស្រាយដើម្បីបំពេញតម្រូវការដល់អតិថិជន និងជួយធ្វើឲ្យជីវភាពរបស់ ពួកគេមានប្រសើរឡើងប្រកបដោយភាពរលូន។ប្រជាជនខ្មែរដែលរស់នៅក្រៅប្រទេសកំពុងតែកើនឡើង និងយល់អំពីតម្លៃនៃសេវាកម្មទូទាត់តាមប្រព័ន្ធឌីជីថលមកកាន់មនុស្សជាទីស្រឡាញ់ដែលរស់នៅស្រុកកំណើត” ។
លោក អ៊ុក វ៉ាន់ដា អនុប្រធានធនាគារគូកមីនកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា “ពួកយើងជឿជាក់ ទៅភាពជាដៃគូនិងកិច្ចសហការគ្នាដែលធ្វើឲ្យមានសេវាកម្មវេរលុយពីប្រទេសកូរ៉េខាងត្បូងមកកាន់ប្រទេសកម្ពុជា”។
ពួកយើងមានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយក្នុងការធ្វើការជាមួយធនាគារឯកទេសវីង និងមើលឃើញពីជំហ៊ានទៅមុខដ៏សំខាន់នៃការចាប់ផ្តើមទំនាក់ទំនងដ៏រឹងមំាសម្រាប់ពេលអនាគតក្នុងគោលបំណងធ្វើឲ្យអាជីវកម្មរវាងប្រទេសទំាងពីរកាន់ស្អិតរមួត។
ការបង្ហាញត្រួសៗអំពីភាពជាដៃគូនេះ
*ការដាក់បញ្ចូលគ្នារវាង កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីងនិង Liiv
- ផ្ញើប្រាក់លឿនដោយចំណាយពេលតែ ១០នាទីប៉ុណ្ណោះ
- រហ័ស សុវត្ថិភាព និងងាយស្រួល
- តម្លៃសមរម្យ ជាមួយតម្លៃពិសេស
- គិតថ្លៃសេវា ២.៥ដុល្លារ សម្រាប់ការផ្ញើប្រាក់ រហូតដល់៥០០ដុលា្លរទៅកាន់លេខទូរស័ព្ទ និង៥ដុល្លារ សម្រាប់ការផ្ញើប្រាក់រហូតដល់ ១០០០ ដុល្លារទៅកាន់លេខទូរស័ព្ទ។
- គិតថ្លៃសេវា ២.៥ដុល្លារសម្រាប់ការផ្ញើប្រាក់រហូតដល់ ៥០០ដុល្លារទៅកាន់គណនីវីង និង ៣.៥ដុល្លារ សម្រាប់ការផ្ញើប្រាក់ ប្រាក់រហូតដល់ ២៥០០ដុល្លារ។

Wing Partners with Kookmin Bank
Stay Ahead with Wing Bank News!Sending money between South Korea and Cambodia has just got easier. Wing (Cambodia) Specialised Bank today announces the launch of a money transfer service with Kookmin Bank Cambodia Plc, which is the subsidiary of KB Kookmin Bank, South Korea’s largest commercial bank.
Cambodians working and living in South Korea will be able to send cash to anywhere back home using a link-up between Wing and Kookmin Bank Cambodia Plc’s Liiv digital banking app.
Money can be transferred seamlessly between the two countries in less than 10 minutes. The service went live on December 19.
It’s fast, secure, safe, convenient and affordable with special fees starting from just $2.5.
Simple to use, workers can send remittances of up to $2,500 at a time to Cambodia via the Liiv app, which has been integrated with Wing, by visiting one of KB Kookmin Bank’s more than 1,500 branches throughout South Korea.
At the other end, collecting the cash in Cambodia is easy too with a nationwide network of 5,000 dedicated Wing agents.
The partnership is Wing’s second with a financial company in South Korea, building on the increasing numbers of Cambodian migrant workers in South Korea who are sending money home by formal financial services.
Almost 45,000 Cambodians are legally living and working in South Korea, according to figures from the Ministry of Labour released earlier this year. In 2016 alone, 7,371 Cambodians made the move to South Korea.
Cambodian migrant workers in South Korea sent home $260 million last year, the Ministry estimated.
Jojo Malolos, Wing’s Chief Executive Officer, said: “We are excited to be working with Kookmin Bank Cambodia Plc. which is a subsidiary a bank with the stature of KB Kookmin and to build on our presence in South Korea.”
“We are always looking for ways to meet the needs of our customers and help make their lives run more smoothly. Cambodians living and working abroad are increasingly realising the value of digital payment services to send money home to loved ones.”
Park Yong Jin, Chief Executive Officer of Kookmin Bank Cambodia Plc. said: “We believe in the power of partnership and collaboration in making things happens.”
“We are delighted to be working with Wing for the first time and see this significant step as the start of a strong relationship for the future to bring our countries and businesses closer together.”
Highlights of Partnership:
* Integration of Wing and Liiv
• Fast, sent within 10 minutes
• Safe, secure and convenient
• Affordable. Special fees:
- $2.5 for transfer up to $500 to mobile phone number/$5 for transfer up to $1,000 to mobile phone number.