វីង និង សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា ដើម្បីអនុញ្ញាតឱ្យមានដំណោះស្រាយថ្មីក្នុងការទូទាត់ប្រាក់ដល់សមាជិករបស់ខ្លួន
កុម្ភៈ 4, 2020
ភ្នំពេញ ថ្ងៃទី៣១ ឆ្នាំ២០២០៖ ធនាគារឯកទេសវីង ដែលជាអ្នកផ្តល់សេវាធនាគារចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា និង សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ដែលជាសមាគមមានវិជ្ជាជីវៈលើផ្នែកគ្រឹៈស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ បានចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា(“MoU”)អំពីកិច្ចព្រមព្រៀងភាពជាដៃគូថ្មីនៅថ្ងៃទី ៣១ ខែមករាឆ្នាំ ២០២០។
តាមរយៈអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា សមាជិកនៃសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា នឹងអាចបង់ថ្លៃសមាជិកភាពរបស់ពួកគេតាមរយៈភ្នាក់ងារវីងជាង ៧.៣០០កន្លែង និងតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ដោយផ្តល់ជាជម្រើសកាន់តែប្រសើរក្នុងការទូទាត់ប្រាក់។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេស​​ វីង (ខេមបូឌាលីមីតធីត ​បានមានប្រសាសន៍ថា៖ជាមួយនឹង វីង ការបង់ថ្លៃសមាជិកភាពរបស់ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា គឺអាចធ្វើទៅបានដោយងាយស្រួល ដោយលោកអ្នកគ្រាន់តែប្រើម្រាមដៃចុចលើ កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ឬ ទៅបង់តាមបណ្តាញភ្នាក់ងារ វីង​ ដែលមានទូទាំងប្រទេស ​ យើងមានសេចក្តីរីករាយក្រៃលែង ក្នុងការធ្វើជាដៃគូជាមួយ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ដើម្បីពាំនាំ នូវបច្ចេកវិទ្យាចុងក្រោយបំផុត និងសមត្ថភាព ដើម្បីជួយគាំទ្រការរីកចម្រើនរបស់គ្រឹៈស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ នៅកម្ពុជា។
ក្នុងនាមជាអ្នកឈានមុខគេក្នុការគាំទ្រដាក់បញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុ អស់រយៈពេលជាង១១ឆ្នាំមកនេះ ធនាគារឯកទេស វីង បានបង្កើតប្រព័ន្ធប្រតិបត្តិការហិរញ្ញវត្ថុចល័តយ៉ាងរឹងមាំ ដែលឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការរបស់ប្រជាជនកម្ពុជា នៅទូទាំងខេត្ត តាមរយៈការផ្តល់ជូននូវសេវាកម្មជាច្រើនដូចជា៖ ការផ្ទេរប្រាក់​​​ ការទូទាត់វិក្កយបត្រ​ ការបញ្ចូលទឹកប្រាក់តាមទូរស័ព្ទ និងការទូទាត់សាច់ប្រាក់តាមរយៈប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិតនិងក្រៅប្រព័ន្ធអ៊ីនធឺណិត។
លោក ផល វ៉ាន់ឌី នាយកប្រតិបត្តិ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ការប្រើប្រាស់ ជំរើសនៃការបង់ប្រាក់ដែលមានបណ្តាញដ៏រឹងមាំ និងប្រកបដោយសុវត្តិភាពបែបនេះ វាជាការបោះជំហ៊ានដ៏សំខាន់សម្រាប់យើង។ ពួកយើងបាន ធ្វើការស្វែងរកមធ្យោបាយជាច្រើនដើម្បីផ្តល់ជូនអតិថិជនរបស់យើងប្រកបដោយភាពងាយស្រួល ក្នុងការប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាថ្មីៗ។​”
សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា ត្រូវបានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០០៤ ក្នុគោលបំណងដើម្បីធានានូវភាពរុងរឿងនិងនិរន្តរភាពនៃវិស័យមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា តាមរយៈការបង្កើតបណ្តាញក្នុងស្រុក និងក្រៅស្រុក ក៏ដូចជាលើកតម្កើងតម្លាភាព និងគាំពារអតិថិជននៅក្នុប្រទេសកម្ពុជា។
នៅប្រទេសកម្ពុជា មីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ ដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការពង្រឹងសិទ្ធអំណាចស្ត្រីដែលជាមេគ្រួសារ តាមរយៈការផ្តល់ចំណេះដឹងការគ្រប់គ្រងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ។ យោងតាម សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាបានឱ្យដឹងថា ៨០%នៃអតិថិជនសមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជាគឺកំពុងរស់នៅតំបន់ដាច់ស្រយ៉ាល និង៨០%នៃពួកគេគឺជាស្រ្តី។​ មកដល់ពេលនេះ សមាគមមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុកម្ពុជា មានសមាជិកចំនួន១០១គ្រិះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ៕

Under this MoU, the members of CMA will be able to pay their membership fee via over 7,300 Wing Cash Xpress agents and through Wing Money mobile app, giving them greater choice in making their payment.
“With Wing, paying CMA membership fee is either at the convenience of your fingertips through our mobile app or our widespread network of Wing Cash Xpress agents,” said Manu Rajan, Chief Executive Officer of Wing. “We are delighted to partner with CMA, bringing our cutting-edge technologies and know-how to grow Cambodia’s Microfinance sector.”
Being the forerunner in endorsing financial inclusion since its launch over the past 11 years, Wing has established a robust mobile banking ecosystem that caters to the needs of Cambodia’s population across provinces by offering an array of services like money transfer, bill payment, phone top ups, online and offline cash payments.
“Using Wing’s robust and secure network as payment option is an important step for us as we have been exploring ways of providing convenience to our members using technology,” said Mr. Phal Vandy, Executive Director of Cambodia Microfinance Association.
Established in 2004, CMA aims to ensure the prosperity and sustainability of the microfinance sector in Cambodia, creating local and international networks as well as promoting transparent and customer protection within the sector in Cambodia.
In Cambodia, Microfinance plays an integral role in empowering women who are the head of the families with very sound knowledge of financial management. According to CMA, approximately 80% of Microfinance Institution clients are living the rural areas and 80% of them are women. 101 of Microfinance Institutions are members of CMA as of now.