វីងជួយបន្តបេសកកម្មដ៏សំខាន់របស់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ
កាលពីពេលថ្មីៗនេះធនាគារឯកទេសវីង រួមជាមួយដៃគូសហការ គ្រួសាររ៉ូយាល់គ្រុប ភ្នាក់ងារវីង អតិថិជន និងដៃគូជាច្រើន បានបង្ហាញពីការតាំងចិត្តជួយដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ដែលជាមជ្ឈមណ្ឌលសុខភាពកុមារឈានមុខគេនៅកម្ពុជា។
ជារៀងរាល់ថ្ងៃ មានកុមារយ៉ាងតិច៤០០នាក់ បានទទួលការព្យាបាលដោយឥតគិតថ្លៃពីមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ហើយក្នុងមួយឆ្នាំៗ មន្ទីរពេទ្យមួយនេះ បានចំណាយថវិការប្រមាណ៧លានដុល្លារលើប្រតិបត្តិការនិងសេវាព្យាបាល។ ដោយសារវិបត្តិសង្គមក៏ដូចបញ្ហាសេដ្ឋកិច្ចធ្លាក់ចុះដោយសារជំងឺកូវីដ១៩ អ្នកជំងឺមួយចំនួនត្រូវប្រឈមឧបសគ្គក្នុងការទទួលបានសេវាព្យាបាលដោយឥតគិតថ្លៃទាំងនេះ។
ដោយមើលឃើញពីសារៈសំខាន់នៃតំរូវការរបស់អ្នកជំងឺ កាលពីថ្ងៃទី៣០ ខែសីហាកន្លងទៅនេះ គណៈគ្រប់គ្រងនៃធនាគារឯកទេស វីង បានចូលរួមគាំទ្រពិធី“បុណ្យផ្កាប្រាក់មហាសាមគ្គីឆ្នាំទី៧” ដើម្បីជួយដល់មន្ទីរពេទ្យឲ្យបន្តកិច្ចការទៀត។ លោកជំទាវ ម៉ៅ ចំណាន អគ្គនាយិកាប្រតិបត្តិការនៃធនាគារឯកទេស វីង បានយល់យ៉ាងច្បាស់ពីអារម្មណ៍ដែលគ្រួសារនីមួយៗត្រូវការអ្នកមើលថែរក្សារ។
លោកជំទាវបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ក្នុងនាមជាម្តាយមួយរូប ខ្ញុំដឹងថា នៅពេលដែលកូនឈឺម្តងៗ ម្តាយរបស់ពួកគេតែងតែកើតក្តីបារម្មគ្រប់ពេលវេលា។ ជាពិសេសនៅពេលដែលពួកគាត់មិនអាចរកកន្លែងដែលទុកចិត្តដើម្បីព្យាបាលកូនៗ»។
ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ១៩៩៩ មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ បានផ្តល់សេវាព្យាបាលប្រកបដោយគុណភាពខ្ពស់ ជាមួយការមើលថែយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់លើកុមារមកពីគ្រប់ខេត្តដោយមិនគិតពីគ្រួសារដែលមានឬមិនមានសមត្តិភាពក្នុងការបង់ថ្លៃសេវា។ លោកជំទាវ ម៉ៅ ចំណាន បានបន្តថា វីងមានមោទនភាពក្នុងការជួយគាំទ្រមន្ទីរពេទ្យដើម្បីបន្តដំណើរការនិងបេសកកម្មក្នុងការផ្តល់សេវាព្យាបាលដោយឥតគិតថ្លៃប្រកបដោយការយកចិត្តទុកដាក់និងមានគុណភាពដល់កុមារកម្ពុជា។
នៅក្នុងពីធី“បុណ្យផ្កាប្រាក់មហាសាមគ្គី”នេះ ធនាគារឯកទេសវីង បានប្រមូលថវិកាបរិច្ចាគសរុបប្រមាណ ៤៨.៥៦៤.៨០០រៀល ដល់មន្ទីរពេទ្យ ដែលក្នុងនោះរួមបញ្ចូលទឹកប្រាក់មួយចំនួនរបស់លោក ជំទាវម៉ៅ ចំណាន ដោយផ្ទាល់។ ជាមួយគ្នានេះដែរលោក ឧកញ៉ា លី ហួរ លោកជំទាវ នួន ពេជ្រសុផល ព្រមទាំងស្វាមីនិងកញ្ញា ទូច សុជាតិតា ក៏បានចូលរួមឧបត្ថមផងដែរ។
ទឹកប្រាក់មួយចំនួនផ្សេងទៀត វីង ក៏បានទទួលពី គ្រួសាររ៉ូយាល់គ្រុប បុគ្គលិកវីង ភ្នាក់ងារវីង អតិថិជនទូទាំងប្រទេសដែលបានបរិច្ចាគតាមរយៈវីង។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ងួន ច័ន្ទភក្ត្រា នាយកមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ បានថ្លែងអំណរគុណដល់ធនាគារឯកទេស វីង ព្រមទាំងអ្នកតំណាងធនាគារសម្រាប់ការចូលរួមបរិច្ចាគនៅក្នុងពិធីថា៖ «ការបរិច្ចាគថវិកានៅក្នុងថ្ងៃនេះជាទឹកចិត្តសប្បុរសដ៏ធំធេងសម្រាប់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរដែលកំពុងជួបប្រទះការខ្វះខាត» លោកវេជ្ជបណ្ឌិតបានបន្តថា៖«ថវិកាបរិច្ចាគទាំងនេះ នឹងជួយផ្តល់នូវការថែទាំប្រកបដោយគុណភាពសម្រាប់កុមារដែលមកសម្រាកព្យាបាលនៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យ ហើយក៏ជាផ្នែកមួយក្នុងការលើកកម្ពស់វិស័យសុខាភិបាលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ព្រមទាំងរួមចំណែកដើម្បីធានាថាគ្មានកុមារណាម្នាក់ត្រូវបានទុកចោល»។
បង្កើតឡើងនាឆ្នាំ២០០៩ វីងបានប្តេជ្ញាធ្វើប្រតិបត្តិការស្របតាមគោលការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។ សព្វថ្ងៃវីងបានអនុវត្តគោលការណ៍នៅក្នុងកាតព្វកិច្ចជួយសង្គមប្រកបដោយក្រមសីលធម៌ និងក្នុងនាមជាសាជីវកម្មពលរដ្ឋរបស់ប្រទេសកម្ពុជា។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេសវីងបានកោតសរសើរចំពោះការងារជួយសង្រោះជីវិតរបស់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ដល់ពលរដ្ឋកម្ពុជា។ លោកក៏បានថ្លែងអំណរគុណដល់ម្ចាស់ជំនួយទាំងឡាយដែលបានបរិច្ចាគផងដែរ។
លោកបានមានប្រសាសន៍ថា៖ « កុមាររាប់ពាន់នាក់បានឈឺជារៀងរាល់ថ្ងៃ ហើយមន្ទីរពេទ្យមួយនេះគឺជាក្តីសង្ឃឹមទីមួយសម្រាប់ការព្យាបាលរបស់ពួកគេ។ ការបរិច្ចាគរបស់យើងមានន័យថា យើងកំពុងជួយដល់កុមារដែលកំពុងខ្វះខាត ពួកគេអាចទទួលសេវាថែទាំសុខភាពបានដោយស្មើរភាព។ ការបរិច្ចាគថវិកាផ្ទាល់ខ្លួនរបស់អ្នកពិតជាមានតម្លៃណាស់ក្នុងការជួយសង្គ្រោះជីវិតកុមារដែលខ្វះខាតក្នុងគ្រាដ៏លំបាកនេះ»។
លោកអ្នកនៅតែអាចចូលរួមវិភាគទានដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរជារៀងរាល់ថ្ងៃតាមរយៈភ្នាក់ងារវីងច្រើនជាង៨០០០កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេស និងតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង៖ ៩១២២ (រៀល) និង ៨១២២ (ដុល្លារ)។

Wing lends a hand to the noble mission of Angkor Hospital for Children
Phnom Penh, August 30, 2020 —Wing (Cambodia) Specialised Bank, together with the Royal Group, Wing agents, customers, and partners, have reaffirmed their commitment to Angkor Hospital for Children (AHC), one of the country’s leading pediatric health centers.
Every day, AHC provides free treatment to more than 400 children, a monumental service that costs about $7 million per year. Due to the social and economic impacts of the pandemic, some patients are facing new obstacles to receiving this free treatment.
Wing saw the need of the patients of AHC and so, on August 30, 2020, bank leaders helped start a Pkar Brak Moha Samaki ceremony, a Buddhist ritual celebration, to benefit the hospital and its work. Wing Chief Operating Officer Lok Chumteav Mao Chamnan said she could empathize with the families seeking care.
“As a mother, I know that when a child anywhere gets sick, their mom is always worried,” she said. “That is especially true if she can’t find a credible hospital to find treatment.”
Since 1999, AHC has provided high-quality, compassionate care to children from every province in Cambodia, regardless of their families’ ability to pay. Lok Chumteav Mao Chamnan said Wing was proud to help support AHC through the pandemic to further the hospital’s journey and mission of providing free and effective care to the children of Cambodia.
During the Bun Pkar Brak Moha Samaki ceremony, Wing and its employees donated a total of more than 48,564,800 riels ($12,141) to AHC. That included funding from Wing itself and from Lok Chumteav Mao Chamnan personally. The Wing delegation also included donations from notable figures such as Oknha Ly Hour, Lok Chumteav Nuon Pichsophal and Touch Socheata.
The donations also received from Royal Group, as well as Wing staff, agents, customers and other bank-affiliated donors through Wing platforms.
Dr. Ngoun Chanpheaktra, Hospital Director of Angkor Hospital for Children, thanked the bank and its representatives for their contribution at the ceremony.
“Today’s hugely generous donation is a much-needed investment for the hospital,” Dr. Chanpheaktra said. “This funding will help deliver quality care for children who have been hospitalized and play a crucial part to the improvement of healthcare in Cambodia – leaving no child left unwell.”
Since its founding in 2009, Wing has been committed to living up to the principles of sustainable development. Today, the bank centers those principles in its social and ethical duties as a corporate citizen of Cambodia.
Manu Rajan, Wing CEO, praised the life-saving work of AHC for Cambodia’s youth. He also expressed his personal thanks to those who donated.
“Thousands of children get sick every day, and this hospital is their first hope for treatment,” Mr. Manu said. “Our donation means we’re helping needy children access quality health care, and your individual contributions are hugely valuable to save lives of needy children during this uncertain time.”
Wing customers who wish to donate to AHC can do so through the bank’s network over 8,000 Wing Cash Xpress agents across the Kingdom, or via the Wing Money App. Customers can donate riel by using the account number 9122, or 8122 for US dollars.