ធនាគារឯកទេសវីង និងអង្គការស្នាមញញឹមកម្ពុជារួមគ្នាគាំទ្រដល់អ្នកជំងឺមានបញ្ហាពិការភាពមុខមាត់ពីកំណើត
ធនាគារឯកទេសវីង នឹងផ្តល់ការគាំទ្រដល់អង្គការស្នាមញញឹមកម្ពុជា ក្នុងការកំណត់ប្រភេទអ្នកជំងឺ ជួយផ្សព្វផ្សាយពីការវះកាត់ដោយឥតគិតថ្លៃដល់អ្នកជំងឺដែលមានបញ្ហាឆែបមាត់ ក្រអូមមាត់ឆែប និងពិការភាពមុខមាត់ផ្សេងៗ។
ភ្នំពេញ ២៧ មិថុនា ២០២០—ធនាគារឯកទេសវីង និង អង្គការស្នាមញញឹមកម្ពុជាបានចុះកិច្ចព្រមព្រៀងមួយធ្វើជាដៃគូដើម្បីផ្សព្វផ្សាយការវះកាត់ដោយឥតគិតថ្លៃជូនដល់អ្នកជំងឺកម្ពុជាដែលមានបញ្ហាឆែបមាត់ ក្រអូមមាត់ឆែប និងពិការភាពមុខមាត់ផ្សេងៗ។
ក្នុងភាពជាដៃគូនេះ ធនាគាឯកទេសវីង នឹងជួយគាំទ្រដល់អង្គការស្នាមញញឹមកម្ពុជា ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយពីការវះកាត់ដោយឥតគិតថ្លៃដល់អ្នកជំងឺកម្ពុជាដែលមានបញ្ហាឆែបមាត់ ក្រអូមមាត់ឆែប និងពិការភាពមុខមាត់ផ្សេងៗ តាមរយៈប្រព័ន្ធទំនាក់ទំនងរបស់ធនាគារឯកទេសវីងដោយរួមមាន៖ បណ្តាញ​សង្គម គេហទំព័រ កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង និងតាមរយៈភ្នាក់ងារវីងជាដើម។​
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត ​បាន​មាន​ប្រសាសន៍​ថា​៖ «មាត់គឺជាផ្នែកមួយដ៏សំខាន់នៃរាងកាយរបស់មនុស្ស។ ទោះបីជាយ៉ាងណាក្តី កុមារមួយចំនួនបានទទួលរងគ្រោះនៃបញ្ហាឆែបមាត់ដែលបណ្តាលឱ្យពួកគេពិបាកបរិភោគអាហារ ពិបាកធ្វើការទំនាក់ទំនង ​និងបាត់បង់ទំនុកចិត្តលើខ្លួនឯង។​ យើងដឹងពីការឈឺចាប់របស់ពួកគេ​ ហើយយើងមានគោលបំណងលើកកម្ពស់គុណភាពនៃជីវិតរបស់ប្រជាជន និងយុវជនកម្ពុជាដែលកំពុងរស់នៅជាមួយបញ្ហាឆែបមាត់ ក្រអូមមាត់ឆែប និងពិការភាពមុខមាត់ផ្សេងៗ»។
ក្នុងនាមជាធនាគារឯកទេសឈានមុខគេនៅកម្ពុជា វីងបានបញ្ជ្រាបនូវស្មារតីនៃការចូលរួមកិច្ចការសង្គមទៅដល់និយោជិកនិងការប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេផងដែរ។ វីងបានប្តេជ្ញាធ្វើឱ្យប្រទេសកម្ពុជាកាន់តែល្អប្រសើរតាមគ្រប់វិធីទាំងអស់។ ហេតុដូចច្នេះហើយទើបកម្មវិធីទំនួលខុសត្រូវក្នុងសង្គមរបស់វីង បានផ្តោតសំខាន់លើ៖ អក្ខរកម្មហិរញ្ញវត្ថុ សុខភាពនិងសុវត្ថិភាព ការអភិវឌ្ឍន៍សហគមន៍ ការអប់រំ ក៏ដូចជាការពង្រឹងសមភាពយេនឌ័រជាដើម។
លោក ចាន់ កុកចយ នាយកប្រតិបត្តិ នៃអង្គការស្នាមញញឹមនៃកម្ពុជាបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ភាពជាដៃគូជាមួយធនាគារឯកទេសវីងនាថ្ងៃនេះ នឹងធ្វើឱ្យយើងអាចជួយដល់ប្រជាជនដែលមានបញ្ហាឆែបមាត់ ក្រអូមមាត់ឆែប និងពិការភាពមុខមាត់ផ្សេងៗកាន់តែច្រើនក្នុងប្រទេសកម្ពុជាតាមរយៈប្រព័ន្ធទំនាក់ទំនងរបស់វីង។ យើងដឹងពីការឈឺចាប់របស់អ្នកជំងឺ ហើយយើងចង់ឱ្យជីវិតរបស់ពួកគេពោពេញទៅដោយស្នាមញញឹម និងប្រកបដោយទំនុកចិត្ត ។យើងចង់ព្យាបាលអ្នកជំងឺដែលមិនបានទទួលការវះកាត់មាត់ឆែប ក្រអូមមាត់ឆែប និងពិការភាពមុខមាត់ផ្សេងៗ។ យើងនឹងរៀបចំប្រតិបត្ដិការវះកាត់នៅតាមខេត្ដផ្សេងៗដើម្បីព្យាបាល និងផ្ដល់ឱ្យពួកគេនូវអនាគតល្អប្រសើរ។»
បណ្តាអ្នកជម្ងឺដែលមានឆែបមាត់ មានភាពស្ទាក់ស្ទើរក្នុងការប្រាស្រ័យទាក់ទងក្នុងសង្គមដែលបណ្តាលឲ្យពួកគាត់មានបញ្ហាផ្លូវចិត្ត និងអាកប្បកិរិយាផងដែរ ។​ ចាប់តាំងពីឆ្នាំ ២០១៥ អង្គការស្នាមញញឹមកម្ពុជា បានប្តេជ្ញាចិត្តយ៉ាងមុតមាំក្នុងការបន្តបុព្វហេតុដ៏មានតម្លៃក្នុងការផ្តល់ជូននូវការវះកាត់ដោយឥតគិតថ្លៃដល់អ្នកជំងឺកម្ពុជាដែលមានបញ្ហាឆែបមាត់ ក្រអូមមាត់ឆែប និងពិការភាពមុខមាត់ផ្សេងៗ។
ក្នុងរយៈពេលជា៥ឆ្នាំមកនេះ អង្គការស្នាមញញឹមកម្ពុជាបានផ្តល់ការវះកាត់ដោយឥតគិតថ្លៃដល់អ្នកជំងឺប្រមាណ១៤០០នាក់​ដោយមានគាំទ្រពី​ Smile Asia, Rotary Club of LIkas Bay, Rotary Club of Lu Chou & I-LAN, Taiwan, Face to Face, USA, MdM, Australia, ជាដើម ដោយមានអ្នកស្ម័គ្រចិត្តក្នុងស្រុកជាង ៥០ នាក់រួមមាន៖ គ្រូពេទ្យវះកាត់ គ្រូពេទ្យឯកទេសខាងថ្នាំសន្តំ និង​គិលានុបដ្ឋាយិកាជាដើម ដែលមានបទពិសោធន៍ល្អ និងបានគាំទ្រប្រតិបត្តិការវះកាត់។ ចាប់ពីពេលនេះតទៅភ្នាក់ងារវីងជិត៨០០០កន្លែងទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រនឹងចូលរួមផ្តល់នូវពន្លឺនៃជីវិតដល់កុមារទូទាំងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាផផងដែរ។

Wing joins Smile Cambodia to support the patients with Facial Deformities
Stay Ahead with Wing Bank News!Wing will help Smile Cambodia to identify and reach out to patients with cleft lip, cleft palate and other facial deformities, so that we can provide them with free surgeries.
Phnom Penh, 27 JUNE 2020—Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank and Smile Cambodia sign off an agreement as a partner to promote the free operation to Cambodian patients with cleft lip and palate, and other facial deformities nationwide.
Under this agreement, Wing will assists Smile Cambodia to promote the free surgical operations to Cambodians with cleft lip, cleft palate and other facial deformities through a wide range of communication platforms of Wing including social media platform, website, wing money app, and kiosks of Wing Cash Xpress.
“Mouth is a significant part of the human body. However, some children suffer from cleft lip leading to feeding, communication and confidence issues,” said Manu Rajan, CEO of Wing. “We feel their pain and aim to improve the quality of life of people and young Cambodians living with cleft lip and cleft palate.”
As one of the leading specialised bank in Cambodia, Wing has embedded a strong spirit of social contribution among its employees and in their daily business operations. Wing has committed to make a better Cambodia in all ways, and so our corporate social responsibility programs cover financial literacy, health and safety, community development, education and gender diversity.
“The partnership with Wing today will let us reach out a wider of population with cleft lip and cleft palate and other facial deformities across Cambodia as Wing has very strong communication channels,” said Mr. Chan Kok Choy, Executive Director of Smile Cambodia. “We feel the suffering of the patients and we want them to live their lives with bright smiles and confidence.” We want to treat those untreated patients suffering from cleft lip, cleft palate, and other facial deformities. We will organize surgical operations in various provinces to treat and give them a better future.
We understand that patients with cleft lip are hesitant to socialize causing them numerous psychological and personality issues. Smile Cambodia is firmly committed to continue the noble cause of providing free surgical operations to Cambodian patients with cleft lip and palate, and other facial deformities.
Over the last 5 years, Smile Cambodia has provided free surgeries to about 1,400 patients with support from Smile Asia, Rotary Club of LIkas Bay, Rotary Club of Lu Chou & I-LAN, Taiwan, Face to Face, USA, MdM, Australia, etc. We have more than 50 local volunteers including local surgeons, anesthesiologists, nurses, etc, who are well experienced and have supported Smile Cambodia ‘s surgical operations. From now on, close to 8,000 of Wing Cash Xpress outlets across the kingdom will join this effort to brighten the lives of children in Cambodia.