ក្លាយជាអត្តសញ្ញាណថ្មីមួយនៃរាជធានីភ្នំពេញ
អគារធនាគារ វីងថៅវើ រំលេចខ្លួនយ៉ាងខ្ពស់ត្រដែត ដែលបង្ហាញពីភាពលេចធ្លោរបស់ខ្លួនជាមជ្ឈមណ្ឌលហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយទំនុកចិត្តខ្ពស់ និងនវានុវត្តន៍ ក្នុងនាមជាគ្រឹះស្ថានធនាគារឌីជីថលឈានមុខនៅកម្ពុជា។
រាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី ២០ ខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២៣៖ អគារធនាគារ វីងថៅវើ ដែលជាសំណង់ស្ថាបត្យកម្មដ៏ល្អឯក និងជានិមិត្តរូបនៃភាពប៉ិនប្រសព្វក្នុងការច្នៃប្រឌិត បានដាក់សម្ពោធឲ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនៅចំកណ្តាលនៃរាជធានីភ្នំពេញ។ ជាមួយនឹងកម្ពស់រហូតដល់ ១២០ ម៉ែត្រ ស្ថិតនៅតាមមហាវិថីមមាញឹកមួយ អគារធនាគារ វីងថៅវើ គឺជាសក្ខីភាព ដែលបានបង្ហាញពីភាពរីកចម្រើននៃវិស័យធនាគារឌីជីថលនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។
ពិធីសម្ពោធជាផ្លូវការនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើងក្រោមអធិបតីភាពដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា រួមជាមួយវត្តមានអ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុនរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលធនាគារ វីង ព្រមទាំងមានការអញ្ជើញចូលរួមពីសំណាក់មន្រ្តីរាជរដ្ឋាភិបាលជាន់ខ្ពស់ និងធុរជនជាច្រើនរូបទៀត ដែលបានធ្វើឲ្យកម្មវិធីនេះក្លាយជាព្រឹត្តិការណ៍ដ៏សំខាន់មួយនៃវិស័យហិរញ្ញវត្ថុនៅកម្ពុជា។
អ្នកឧកញ៉ា គិត ម៉េង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងខ្ញុំពិតជាមានមោទកភាពយ៉ាងក្រៃលែង ចំពោះការសម្ពោធបើកឲ្យដំណើរការអគារធនាគារ វីងថៅវើ នាឱកាសនេះដែលជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការប្តេជ្ញាចិត្តឥតឈប់ឈរក្នុងការជំរុញវឌ្ឍនភាព និងការធ្វើបរិវត្តកម្មវិស័យធនាគារនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ សំណង់អគារដ៏លេចធ្លោនេះបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់យើងខ្ញុំក្នុងការផ្តល់ដំណោះស្រាយធនាគារឌីជីថលដ៏ទំនើប សំដៅជំរុញបរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ ក៏ដូចជាជួយសម្រួលទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់រូបអាចទទួលបានឱកាសរីកចម្រើនឆ្ពោះទៅមុខក្នុងយុគសម័យឌីជីថល។»
អគារធនាគារ វីងថៅវើ មានទីតាំងស្ថិតនៅលើមហាវិថីព្រះមុនីវង្ស ដែលនៅមិនឆ្ងាយពីអគារពាណិជ្ជកម្មសំខាន់ៗ កន្លែងស្នាក់នៅប្រណីតៗ និងតំបន់ហាងទំនិញដ៏ពេញនិយមជាច្រើន។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ «ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់យើងខ្ញុំក្នុងការផ្តោតយកចិត្តទុកដាក់លើអតិថិជន ការលើកកម្ពស់បរិយាបន្ន និងភាពងាយស្រួលប្រើប្រាស់សេវាហិរញ្ញវត្ថុ បានជំរុញចក្ខុវិស័យរបស់យើងឲ្យក្លាយជា ‘ធនាគារសម្រាប់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប’ ដោយផ្តល់លទ្ធភាពដល់អតិថិជនគ្រប់មជ្ឍដ្ឋានឲ្យទទួលបាននូវដំណោះស្រាយឌីជីថលដ៏ទំនើបដែលការលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេឲ្យបានកាន់តែប្រសើរ។»
អគារធនាគារ វីងថៅវើ ដែលប្រកបដោយភាពលេចធ្លោ ត្រូវបានរចនាឡើងដោយមានការគិតគូរពីនិរន្តភាពនៅលើផ្ទៃអគារទាំងមូល។ ជាមួយនឹងការប្រើប្រាស់ផ្ទៃជញ្ជាំងកញ្ចក់ដ៏ទំនើប ដោយបំពាក់នូវកញ្ចក់ពីរផ្នត់ផ្អឹបជាប់គ្នា ដែលអាចឲ្យពន្លឺធម្មជាតិអាចជះចូលបានយ៉ាងគ្រាប់គ្រាន់ទៅក្នុងអគារ និងអាចកាត់បន្ថយកម្តៅបានយ៉ាងល្អប្រសើរផងដែរ។ ហេតុផលនេះ គឺបានជួយដល់ការកាត់បន្ថយការប្រើប្រាស់ថាមពល និងកាត់បន្ថយការបំភាយឧស្ម័នផ្ទះកញ្ចក់ដោយផ្តល់ផលល្អសម្រាប់បរិស្ថាន ដែលកត្តានេះស្របតាមការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង ចំពោះនិរន្តរភាពបរិស្ថាន និងក្នុងនាមជាសាជីវកម្មដែលមានទំនួលខុសត្រូវចំពោះសង្គម។
អគារធនាគារ វីងថៅវើ ដែលមានកម្ពស់ ២៥ជាន់ ជាទីស្នាក់ការកណ្តាលរបស់ធនាគារ វីង ជាទីមោទកភាព ដែលជាគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុឈានមុខគេមួយបានវិវត្តខ្លួនពីក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាផ្ទេរប្រាក់ទៅជាធនាគារពាណិជ្ជពេញលេញ។ ផ្នែកនៃអគារនេះចំនួន ៣ជាន់ត្រូវបានរចនាឡើងយ៉ាងពិសេសដើម្បីផ្តល់សេវាកម្មធនាគារជូនដល់អតិថិជនទូទៅ ក៏ដូចជាភ្ញៀវ VIP និង VVIP ក្នុងការទទួលបានសេវាធនាគារប្រកបដោយប្រណីតភាព និងឯកជនភាពបំផុត។ បន្ថែមលើភាពទាក់ទាញទាំងនេះ អគារធនាគារ វីងថៅវើ ក៏មានមជ្ឈមណ្ឌលនវានុវត្តន៍ ដែលជាទីតាំងសម្រាប់ធនាគារ វីង បន្តនូវចក្ខុវិស័យយ៉ាងសកម្មរបស់ខ្លួនក្នុងការដឹកនាំបង្កើតនូវដំណោះស្រាយឌីជីថលសម្របតាមតម្រូវការប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប។
ការគិតឆ្ពោះទៅមុខ ដើម្បីក្លាយជាធនាគារដែលមានការរួមបញ្ចូលគ្នារវាងសេវាធនាគារបែបប្រពៃណី និងសមត្ថភាពឌីជីថល របស់ធនាគារ វីង បានបង្ហាញយ៉ាងច្បាស់នៅលើជញ្ជាំងអគារធនាគារ វីងថៅវើ។ តាមរយៈកម្មវិធី Wing Bank App ដ៏ទំនើបរបស់ខ្លួនដែលដំណើរការដោយប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត អតិថិជនអាចរីករាយជាមួយសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដ៏សំបូរបែបនៅលើចុងម្រាមដៃរបស់ពួកគេបានយ៉ាងងាយស្រួល។
ការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ធនាគារ វីង ចំពោះបរិយាបន្ន និងការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ត្រូវបានឆ្លុះបញ្ចាំងតាមរយៈកំណើនប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មរបស់ខ្លួនដ៏គួរឲ្យកត់សម្គាល់។ បច្ចុប្បន្នធនាគារ វីង មានការិយាល័យប្រតិបត្តិការចំនួន ២១ទីតាំង រួមជាមួយបណ្តាញវីង ១៥.០០០ កន្លែង ដែលបានបម្រើសេវាកម្មទៅដល់អ្នកប្រើប្រាស់ជាង ១៤,៥លានគណនី។ សមិទ្ធផលដ៏គួររឲ្យកត់សម្គាល់នេះអាចសម្រេចទៅបានដោយសារកម្លាំងសាមគ្គី និងការចូលរួមរបស់ក្រុមការងារ និងបុគ្គលិកទាំងអស់ ដែលបច្ចុប្បន្នមានចំនួនជិត ៣.០០០នាក់ ជាមួយនឹងការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះសមភាពយេនឌ័រ និងការផ្តល់សិទ្ធិអំណាចទៅដល់ស្រ្តីនៅក្នុងវិស័យធនាគារ។
បន្ថែមលើនេះ កិច្ចសហការជាយុទ្ធសាស្ត្រជាមួយដៃគូធំៗជាច្រើនដូចជាក្រុមហ៊ុនធានារ៉ាប់រងអាយុជីវិត Prudential (Cambodia) Life Assurance ក្រុមហ៊ុន UnionPay ក្រុមហ៊ុនវីសា និងក្រុមហ៊ុនម៉ាស្ទ័រកាត ក្រុមហ៊ុនAlipay ក្រុមហ៊ុនWeChat ក្រុមហ៊ុនMoneyGram ក្រុមហ៊ុនWestern Union ក្រុមហ៊ុនRia និងក្រុមហ៊ុនOracle ជាដើម បានធ្វើឲ្យធនាគារ វីង អាចបង្កើតបានជាប្រព័ន្ធធនាគារដ៏រឹងមាំមួយ។ ភាពជាដៃគូទាំងនេះបានបង្កើតជាទិដ្ឋភាពហិរញ្ញវត្ថុមួយដែលផ្សាភ្ជាប់គ្នាទៅវិញទៅមកឥតអាក់ខាន ហើយបានជួយឲ្យអាជីវកម្មចំនួន១៧០.០០0 ស្ថាប័នរដ្ឋាភិបាលចំនួន ១០ស្ថាប័ន សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមចំនួន ៣.០០០ សហគ្រាស និង ក្រុមហ៊ុនឯកជនចំនួន​ ៦០០ ទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីប្រព័ន្ធធនាគារដ៏រឹងមាំមួយនេះ៕

Ascends as a New Landmark
December 20, 2023Wing Bank Tower boldly rises, solidifying its role as a trusted and innovative financial hub for digital banking in Cambodia
Wing Bank Tower, an architectural masterpiece and symbol of innovation, has officially taken its place in the vibrant cityscape of Phnom Penh. Rising majestically 120 meters above the bustling streets, Wing Bank Tower stands as a testament to Cambodia’s growing prominence in the realm of digital banking.
The grand inauguration ceremony, graced by the esteemed presence of Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia, and Neak Okhna Kith Meng, Chairman of Wing Bank and Chairman and CEO of the Royal Group of Companies, along with top-ranking government officials and high-profile business personalities, marked a significant milestone in the country’s financial landscape.
Neak Okhna Kith Meng, said, “We are immensely proud to launch the Wing Bank Tower, reflecting our unwavering commitment to driving progress and transforming the banking landscape in Cambodia. This iconic structure represents our dedication to providing cutting-edge digital banking solutions, fostering financial inclusion, and empowering every individual in our nation to thrive in the digital era.”
Wing Bank Tower is strategically located along Preah Monivong Boulevard and corner of Kampuchea Krom Boulevard, offering easy access to iconic landmarks, prestigious accommodations, and vibrant retail destinations.
“Our commitment to customer-centricity, inclusivity and accessibility drives our vision to be ‘The Bank for Every Cambodian,’ empowering individuals from all walks of life with cutting-edge digital solutions that enhance their financial well-being,” said Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank.
The awe-inspiring Wing Bank Tower features a sustainable design on its facade. The Unitized Curtain wall system, equipped with double-glazing material, allows ample natural light to permeate the building while reducing heat. This results in lower energy consumption and carbon emissions, aligning perfectly with Wing Bank’s commitment to environmental sustainability and serving as an example of corporate social responsibility.
The 25-floor Wing Bank Tower stands proudly as the headquarters of Wing Bank, a pioneering financial institution that has transitioned from a money transfer service to a full-fledged commercial bank. Three meticulously designed floors, housing the Bank Hall, VIP, and VVIP areas, are dedicated to providing customers with the ultimate private and premium banking experience. Adding to its allure, the tower houses an Innovation Centre where Wing Bank actively pursues its vision of leading in the creation of relevant digital solutions for every Cambodian.
Wing Bank’s forward-thinking approach towards becoming a “phygital” bank, seamlessly integrating physical and digital services, is vividly manifested within the walls of Wing Bank Tower. The cutting-edge Wing Bank App, powered by artificial intelligence, empowers customers to access a comprehensive range of financial services effortlessly, right at their fingertips.
Wing Bank’s commitment to financial inclusion, and empowerment is reflected in its remarkable growth. With 21 branch offices already in operation and a vast network of 15,000 Wing locations, Wing Bank serves over 14.5 million account users. This remarkable achievement has been made possible by a diverse and dedicated team of nearly 3,000 employees, with a strong focus on gender inclusion and empowering women in the banking sector.
Furthermore, strategic collaborations with prominent partners such as Prudential (Cambodia) Life Assurance, UnionPay, Visa, and Mastercard, Alipay, WeChat, MoneyGram, Western Union, Ria, and Oracle have fortified Wing Bank’s position in the digital banking ecosystem. These partnerships have fostered a seamless and interconnected financial landscape, benefiting approximately 170,000 merchants, 10 government institutions, 3,000 SMEs, and around 600 businesses.