ធនាគារ វីង គាំទ្រកម្មវិធីសប្បុរសធម៌រៀបចំដោយមណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា
ធនាគារ វីង បានចូលរួមគាំទ្រ “ព្រឹត្តិការណ៍រត់ និងជិះកង់ ២៥០គម តាមបណ្ដោយទន្លេមេគង្គ” របស់មណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា ក្នុងគោលបំណងរៃអង្គាសថវិកាសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់ ការថែទាំ និងការអប់រំដល់កុមារដែលងាយរងគ្រោះនៅកម្ពុជា។
លោក ហោ  ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារ វីង បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “យើងខ្ញុំសូមអរគុណដល់មណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា ដែលបានធ្វើការលើបុព្វហេតុសង្គមមួយនេះ។” “ការបរិច្ចាគរបស់លោកអ្នក មិនថាចំនួនប៉ុន្មាននោះទេ ប៉ុន្តែវាពិតជាមានអត្ថន័យធំធេងចំពោះកុមារដែលត្រូវការជំនួយ”។
កម្មវិធីនេះប្រព្រឹត្តឡើងចាប់ពីថ្ងៃទី២៣ ដល់ថ្ងៃទី២៨ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ដោយមានអ្នកចូលរួមរត់ និងជិះកង់ពីខេត្តក្រចេះ ទៅកាន់ខេត្តកណ្តាល។
លោកស្រី Sandra Rousseau អ្នកសម្របសម្រួលកម្មវិធីនៃមណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា បានសម្តែងសេចក្តីអំណរដោយបញ្ជាក់ថា៖​ “យើងខ្ញុំពិតជាអរគុណចំពោះការរួមចំណែកពីដៃគូទាំងអស់ដែលអនុញ្ញាតឱ្យព្រឹត្តិការណ៍នេះអាចប្រព្រឹត្តិទៅបាននៅឆ្នាំនេះ។ ការចូលរួមពីសប្បុរសជនដែលចូលរួមឧបត្ថម្ភទាំងអស់ បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការជួយដល់ពួកយើងឱ្យសម្រេចបាននូវបេសកកម្មក្នុងការរៃអង្គាសថវិកានេះ ព្រមទាំងពង្រឹងសាមគ្គីភាពតាមរយៈសកម្មភាពកីឡា។ ជាមួយនឹងការគាំទ្ររបស់ដៃគូទាំងអស់ យើងអាចទាក់ទាញចំណាប់អារម្មណ៍ពីមហាជនបានកាន់តែច្រើនមកលើកិច្ចការសប្បុរសធម៌របស់យើង ក្នុងការទទួលបានធនធានបន្ថែម ដើម្បីផ្តល់ការថែទាំកុមារដែលងាយរងគ្រោះដែលស្ថិតនៅមណ្ឌលរបស់យើង ពង្រីកវិសាលភាព និងពង្រឹងកម្មវិធីរបស់យើងឱ្យមានផលវិជ្ជមានយូរអង្វែង ដែលធានាបានថាកុមារកាន់តែច្រើនមានអនាគតល្អភ្លឺស្វាង”។
មណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា បានផ្តល់ទីជម្រកប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងចិញ្ចឹមបីបាច់កុមារប្រមាណជា ១៥០ នាក់ ដែលមានស្ថានលំបាក និងខ្វះខាត។ ជាមួយគ្នាផងដែរកុមារចំនួនជាង ៦០ ផ្សេងទៀត ត្រូវបានអ្នកស្រុកទទួលចិញ្ចឹមបីបាច់ថែរក្សា ចំណែកកុមារខ្លះទៀតរស់នៅជាមួយគ្រួសាររបស់ពួកគេនៅក្នុងភូមិក្បែរនោះ។ មណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា គឺជាអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលបង្កើតឡើងក្នុងគោលបំណងផ្តល់​បរិយាកាស​សុវត្ថិភាព​ដែល​កុមារ​អាច​លូតលាស់ រៀនសូត្រ និង​កសាង​ជីវិត​របស់​ពួកគេ​​ប្រកបដោយ​គុណតម្លៃ និង​ក្តីសង្ឃឹម។
កម្មវិធីនេះបានរៀបចំឡើងជាលើកដំបូងនៅខែធ្នូ ឆ្នាំ ២០២០ ក្នុងអំឡុងពេលនៃការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ១៩ ក្រោមការផ្តួចផ្តើមពី កញ្ញា Véronique Messina ដែលជាអ្នករត់ប្រណាំងចម្ងាយឆ្ងាយ​ឆ្លង​កាត់​ឧបសគ្គ​​ (ultra-trailer) និងជាអ្នកទេសចរ ដែលស្នាក់អាស្រ័យនៅប្រទេសកម្ពុជា។ កម្មវិធីនេះបានរួមបញ្ចូលគ្នានូវការរត់ចម្ងាយឆ្ងាយ និងការជិះកង់ ដើម្បីផ្សព្វផ្សាយអំពីបេសកកម្ម៖ បង្កើនការយល់ដឹង និងកៀងគរមូលនិធិសម្រាប់មណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា។
ស្មារតីនៃការធ្វើការងារជាក្រុម ការប្តេជ្ញាចិត្ត និងការជួយគាំទ្រគ្នាទៅវិញទៅមក ដែលធ្វើឱ្យកម្មវិធីនេះបានរៀបចំឡើងបានចំនួន ៥ឆ្នាំជាប់ៗគ្នា។ អ្នក​ចូលរួម​ក្នុង​បុព្វហេតុ​នេះ មិនថាជាអ្នកចូលរួម​រត់ ឬ​ជិះកង់​ពី​ខេត្ត​ក្រចេះ ទៅ​មណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា ស្ថិតនៅក្នុង​ខេត្ត​កណ្តាល  គឺសុទ្ធតែធ្វើដំណើរក្នុងរយៈ​ចម្ងាយ​ផ្លូវ ២៥០ គីឡូម៉ែត្រ តាម​ដង​ទន្លេមេគង្គ។
កម្មវិធីនេះបានទាក់ទាញអ្នកចូលរួមប្រហែល ២០ នាក់ដែលបានរត់ និងជិះកង់ ហើយពួកគេបានបោះជំរុំ និងស្នាក់នៅផ្ទះសំណាក់តាមដងផ្លូវ ដែលជំរុញដល់ចំណងមិត្តភាព និងស្មារតីសហគមន៍។
ដើម្បីចូលរួមគាំទ្រដល់កុមារនៅមណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា លោកអ្នកអាចធ្វើការបរិច្ចាគបានតាមអេប Wing Bank តាមរយៈគណនីលេខ ១០០៧៧៧៨៦៦។ សម្រាប់អ្នកប្រើប្រាស់គណនីធនាគារផ្សេងទៀតក៏អាចបរិច្ចាគដោយការស្កេន KHQR ដែលបានផ្ដល់ជូននៅទីនេះបានផងដែរ។ ការបរិច្ចាគត្រូវបានធ្វើឡើងដោយមិនគិតថ្លៃសេវា និងចូលផ្ទាល់ទៅកាន់គណនីរបស់មណ្ឌលកុមារផ្ទះក្លារ៉ា សម្រាប់គាំទ្រដល់ប្រតិបត្តិការប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេផងដែរ៕

Wing Bank supported Ptea Clara’s annual “250km Along the Mekong” event, aimed at raising funds for shelter, care, and education for vulnerable children in Cambodia.
“We are thankful to Ptea Clara for working on this social cause,” said Bunthe Hor, Deputy CEO of Wing Bank. “Your contribution, regardless of the amount, means a lot to the children in need.”
The event has been scheduled to take place from December 23 to 28, 2024, with participants running and biking from Kratie to Kandal Province.
Sandra Rousseau, Project Coordinator of Ptea Clara expressed gratitude, stating, “We are truly grateful for the contributions from every partner that have made this event possible this year. Their sponsorship plays a vital role in helping us achieve our mission of raising funds and fostering solidarity through sports activities. With their support, we can bring greater attention to our cause, enhance resources, and care for the vulnerable children we support, expand our reach, improve our programs, and create lasting positive impacts on the lives of these children, ensuring a brighter and more secure future.”
Ptea Clara has provided a safe and nurturing home for 150 children in precarious or underprivileged situations. While 60 children has been fostered residents, others live with their families in nearby villages. The NGO is dedicated to creating a secure environment where children can grow, learn, and rebuild their lives with dignity and hope.
First launched in December 2020 during the height of the pandemic by Véronique Messina, an ultra-trailer and traveler living in Cambodia, this extraordinary event combines the thrill of long-distance running and cycling with a powerful mission: raising awareness and funds for the NGO Ptea Clara.
Now, as the fifth edition kicks off, the spirit of teamwork, determination, and mutual support remains at its heart. Participants in this noble cause join to run or cycle from Kratie province to Ptea Clara in Kandal province, covering a distance of 250 kilometers along the Mekong River.
The event has attracted around 20 participants who ran or cycled, camped, and lodged in guesthouses along the route, fostering camaraderie and community spirit.
To extend support to the children at Ptea Clara, donations can be made via the Wing Bank App to account number 100777866. Users of other bank accounts can also donate by scanning the KHQR code provided here. Donations are made free of charge and transferred directly to Ptea Clara for its daily operations.