ធនាគារ វីង គាំទ្រសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ដើម្បីជំរុញកំណើនអាជីវកម្មក្នុងស្រុក
កក្កដា 25, 2024ធនាគារ វីង ចូលរួមអភិវឌ្ឍអាជីវកម្មក្នុងស្រុក តាមរយៈផ្តល់ការគាំទ្រដល់ ‘កម្មវិធីការចែករំលែកដើម្បីអាជីវកម្មរីកចម្រើន’ របស់សភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ដែលផ្តល់នូវចំណេះដឹងចាំបាច់នានាទៅដល់អ្នកចូលរួមដើម្បីជំរុញកំណើនអាជីវកម្ម។
ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក បានរួមសហការជាមួយសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ដើម្បីដំណើរការ កម្មវិធីចែករំលែកដើម្បីអាជីវកម្មរីកចម្រើន រដូវកាលទី៣។ ការចូលរួមគាំទ្រកម្មវិធីនេះ គឺមានគោលបំណងជួយទៅដល់អាជីវកម្មក្នុងស្រុក ក៏ដូចជាសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យម ដោយផ្តល់ឱកាសដល់ពួកគាត់ទទួលបានចំណេះដឹងអាជីវកម្មចាំបាច់នានា និងការកសាងបណ្តាញទំនាក់ទំនងផ្សេងៗ។
លោក ហាន ប៉េងក្វាង អគ្គនាយកធនាគារ វីង បានលើកឡើងថា៖ “ភាពជោគជ័យនៃអាជីវកម្មក្នុងស្រុកដើរតួយ៉ាងសំខាន់ក្នុងការរួមចំណែកអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចរបស់កម្ពុជា។ ធនាគារ វីង ពិតជាមានមោទកភាពក្នុងការចូលរួមគាំទ្រកម្មវិធីការចែករំលែកដើម្បីអាជីវកម្មរីកចម្រើន ដែលនឹងរួមចំណែកដ៏សំខាន់ដល់ការបង្កើតសហគមន៍អាជីវកម្មមួយដ៏រស់រវើក និងកាន់តែរឹងមាំ។”
កម្មវិធីចែករំលែកដើម្បីអាជីវកម្មរីកចម្រើន គឺជាវេទិកាមួយផ្តល់ឱកាសទៅដល់ម្ចាស់អាជីវកម្មដើម្បីស្វែងយល់កាន់តែស៊ីជម្រៅអំពីការធ្វើអាជីវកម្មប្រកបដោយចីរភាព ក៏ដូចជាចំណេះដឹងអំពីបច្ចុប្បន្នភាពនៃការវិវឌ្ឍបរិយាសអាជីវកម្មនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
កម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំឡើងដើម្បីជួយសហគ្រិនអាចកំណត់ពីបញ្ហាប្រឈម ហើយជៀសវាងកំហុសឆ្គងផ្សេងៗ ជំរុញការបណ្តាក់ទុនឱ្យកាន់តែជោគជ័យ និងទទួលបានព័ត៌មានថ្មីៗពីរដ្ឋាភិបាល និងការផ្លាស់ប្តូរគោលនយោបាយផ្សេងៗ។
ឧកញ៉ា ងួន ម៉េងតិច អគ្គនាយកសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានថ្លែងអំណរគុណចំពោះធនាគារ វីង ដែលបានផ្តល់ការគាំទ្រសម្រាប់ការដំណើរការកម្មវិធីនេះ។ លោកបានលើកឡើងថា៖ “យើងខ្ញុំសូមថ្លែងអំណរគុណយ៉ាងជ្រាលជ្រៅចំពោះធនាគារ វីង សម្រាប់ការគាំទ្រដ៏មានតម្លៃដែលជួយឱ្យដំណើរការកម្មវិធីនេះការប្រព្រឹត្តតទៅដោយរលូន។”
ឧកញ៉ា ងួន ម៉េងតិច បានបន្តថា៖ “ការប្តេជ្ញាចិត្តឥតងាករេរបស់ធនាគារ វីង ក្នុងការរួមចំណែកជួយដល់ម្ចាស់អាជីវកម្ម ក៏ដូចជាសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជា គឺជាកាយវិការដ៏គួរឱ្យស្ងើចសរសើរ”។
រដូវកាលទី៣នៃកម្មវិធីនេះត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងនៅក្នុងខេត្តចំនួន៥ ហើយក្នុងនោះខេត្តកំពង់ធំ និងខេត្តព្រះសីហនុ បានប្រព្រឹត្តិទៅដោយជោគជ័យនៅក្នុងខែកក្កដា ដោយវគ្គនីមួយៗមានអ្នកចូលរួមជាង ១០០ នាក់។ កម្មវិធីនីមួយៗ មានការចែករំលែកពីប្រធានបទសំខាន់ៗ ដែលស្របទៅតាមតម្រូវការ និងចំណាប់អារម្មណ៍របស់អ្នកចូលរួមដែលជាម្ចាស់អាជីវកម្មនៅក្នុងខេត្តនីមួយៗផងដែរ។
ឆ្នាំ២០២៤នេះគឺជារដូវកាលទី៣ហើយ ដែលសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា បានរៀបចំកម្មវិធីការចែករំលែកដើម្បីអាជីវកម្មរីកចម្រើននេះឡើង។ រដូវកាលទី១ ត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងក្នុងឆ្នាំ២០២១ ដែលផ្តល់ឱ្យអ្នកចូលរួមទទួលបានការចែករំលែកចំណេះដឹងសំខាន់ៗ ដើម្បីរក្សាលំនឹងអាជីវកម្មក្នុងកំឡុងកូវីដ-១៩។ ចំណែករដូវកាលទី២ ត្រូវបានរៀបចំធ្វើឡើងនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣ ដោយផ្តោតលើការជំរុញប្រតិបត្តិការអាជីវកម្មនៅក្រោយស្ថានភាពកូវីដ-១៩។
ធនាគារ វីង បានក្លាយជាដៃគូដ៏សំខាន់របស់សភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជាជាយូរមកហើយ ដោយតែងតែចូលរួមគាំទ្របេសកកម្មស្ថាប័ននេះ ដើម្បីជួយជ្រោមជ្រែងអាជីវកម្មនៅកម្ពុជា។ សកម្មភាពទាំងនោះរួមមាន៖ ការចូលរួមគាំទ្រកិច្ចប្រជុំកំពូលធុរកិច្ច និងវិនិយោគអាស៊ាន ឆ្នាំ២០២២, ការរៀបចំកម្មវិធីអាហារសាមគ្គីជាមួយសមាជិកសមាជិកាសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា ក្រោមអធិបតីភាពសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា, កម្មវិធីទស្សនកិច្ចពាណិជ្ជកម្មទៅកាន់ខេត្តបាត់ដំបងដែលបានជួយដល់ផលិតផលក្នុងខេត្តនេះអាចឈានជើងចូលហាងលក់រាយ 7-ELEVEN និងការចូលរួមគាំទ្រកិច្ចប្រជុំកំពូលធុរកិច្ចអាស៊ាន-កម្ពុជា ២០២៤ ព្រមទាំងព្រឹត្តិការណ៍អន្តរជាតិផ្សេងៗទៀត។
ទិន្នន័យរាយការណ៍ដោយសារព័ត៌មានក្នុងស្រុកបានបង្ហាញថា សហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមសមមូលនឹងប្រមាណ៩០% នៃក្រុមហ៊ុនទាំងអស់នៅកម្ពុជា ដែលផ្តល់ការងារប្រមាណ ៧០% នៃកម្លាំងពលកម្មសរុប និងចូលរួមក្នុងសេដ្ឋកិច្ចជាតិស្មើនឹង ៥៨% នៃផលិតផលក្នុងស្រុក។
តាមរយៈការជួយជ្រោមជ្រែងអាជីវកម្ម ក៏ដូចជាសហគ្រាសធុនតូច និងមធ្យមនៅកម្ពុជាជាមួយនឹងចំណេះដឹង និងធនធានចាំបាច់នានា ធនាគារ វីង និងសភាពាណិជ្ជកម្មកម្ពុជា នឹងជួយជំរុញការអភិវឌ្ឍសសហគមន៍អាជីវកម្មមួយកាន់តែរស់រវើក និងប្រកបដោយភាពធន់៕

Wing Bank Supports Cambodia Chamber of Commerce to Boost Local Business Growth
July 25, 2024Wing Bank empowers local businesses by supporting the Cambodia Chamber of Commerce’s (CCC) ‘Business Sharing Program’, equipping them with essential knowledge to grow.
Wing Bank (Cambodia) Plc has joined forces with the Cambodia Chamber of Commerce (CCC) to launch the highly anticipated Season 3 of the ‘Business Sharing Program’. This support aims to assist local businesses and small and medium-sized enterprises (SMEs) by providing them with essential business knowledge and networking opportunities.
“The success of local businesses plays a crucial role in Cambodia’s economic development. Wing Bank is proud to support the Business Sharing Program, actively contributing to the creation of a more vibrant and dynamic business community,” expressed Han Peng Kwang, CEO of Wing Bank.
The Business Sharing Program serves as a platform for business owners to expand their understanding of sustainable business practices and stay informed about the evolving business environment in Cambodia.
These events are designed to help entrepreneurs avoid common mistakes, foster more successful ventures, and stay up to date with government news and policy changes.
“We extend our deepest gratitude to Wing Bank for their invaluable support in making the Business Sharing Program a resounding success,” said Oknha Nguon Meng Tech, Director General of Cambodia Chamber of Commerce.
“Wing Bank’s unwavering commitment to empowering local businesses and SME owners in Cambodia is truly commendable,” he added.
The program spans five provinces, with successful sessions already concluded in Kampong Thom and Sihanoukville in July. Approximately 100 local entrepreneurs attend each session. Upcoming sessions are scheduled for August in Koh Kong, Siem Reap, and Battambang. Each event will address unique topics tailored to the specific needs and interests of local entrepreneurs.
This marks the third season of the CCC’s Business Sharing Program. The first season in 2021 provided participants with essential knowledge to run and sustain businesses during the COVID-19 pandemic. The second season in 2023 focused on improving business operations post-COVID-19.
Wing Bank has a long-standing partnership with CCC and actively supports the organization’s mission to empower Cambodian businesses.
These include the ASEAN Business and Investment Summit in 2022, the CCC Gala Dinner in May 2023, presided over by Samdech Moha Borvor Thipadei Hun Manet, Prime Minister of Cambodia, a business tour to Battambang province that facilitated the entry of local products into 7-Eleven stores, and the Cambodia-ASEAN Business 2024, among other international events.
According to local media reports, SMEs represent 70% of total employment and approximately 90% of companies in Cambodia, contributing 58% to the country’s GDP.
By empowering local businesses and SMEs with essential knowledge and resources, Wing Bank and CCC are driving the development of a vibrant and resilient business community.