USAID ធនាគារវីង និង Boost Capital សម្ពោធជាផ្លូវការនូវយន្តការ កម្ចីខ្នាតតូច និងអបអរសាទរភាពជាដៃគូក្នុងវិស័យឯកជន
សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងនៅកម្ពុជានឹងទទួលបានអត្ថប្រយោជន៍ពីសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុពិសេសដែលជាលទ្ធផលនៃការចុះហត្ថលេខាលើអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា រវាងគម្រោងសហគ្រិននារីសកម្ម (WE Act) ដែលគាំទ្រថវិកាដោយទីភ្នាក់ងារជំនួយអាមេរិក USAID និងអនុវត្តដោយអង្គការផេក (Pact) ធនាគារ វីង (ខេមបូឌា) ម.ក និងគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ Boost Capital។
អនុស្សារណៈនៃការយោគយល់គ្នានេះផ្តល់នូវសេវាកម្ម និងផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុដែលមានតំលៃសមរម្យដើម្បីបង្កើនលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទានសម្រាប់សហគ្រិនស្ត្រីដែលមិនទាន់ទទួលបានសេវាហិរញ្ញវត្ថុគ្រប់គ្រាន់នៅកម្ពុជា ជាពិសេស សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងដែលមានអាជីវកម្មខ្នាតមីក្រូ និងខ្នាតតូច ដែលច្រើនតែមិនត្រូវនឹងល័ក្ខខ័ណ្ឌរបស់ធនាគារ ឬគ្រឹះស្ថានហិរញ្ញវត្ថុដែលផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុផ្លូវការ ហើយបានរងផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរពីវិបត្តិនៃជំងឺរាតត្បាតកូវីដ-១៩។ លោក Patrick Murphy ឯកអគ្គរដ្ឋទូតសហរដ្ឋអាមេរិកប្រចាំកម្ពុជា លោកស្រី Sabine Joukes នាយិកាអង្គការផេកប្រចាំកម្ពុជា និងជានាយិកាគម្រោង WE Act លោក ហោ ប៊ុនថែ អគ្គនាយករងធនាគារវីង និងលោកស្រី Lucinda Revell សហស្ថាបនិក Boost Capital បានចូលរួមក្នុងពិធីចុះហត្ថលេខានេះ។
លោក Patrick Murphy មានប្រសាសន៍ថា៖ «សហគ្រិនស្ត្រីកម្ពុជាគឺជាតួអង្គសំខាន់នៅក្នុងសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។ ការធានាឱ្យពួកគេមានធនធានដែលពួកគេត្រូវការដើម្បីទទួលបានជោគជ័យនឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាទាំងអស់តាមរយៈការជំរុញកំណើនសេដ្ឋកិច្ចដែលត្រូវការដើម្បីកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់នៃជំងឺរាតត្បាត»។
លោកស្រី Sabine Joukes មានប្រសាសន៍ថា៖ «យើងមានមោទនភាពដែលស្ថាប័នដៃគូវិស័យឯកជន២ផ្សេងគ្នាបង្កើតឱ្យមានផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុ ជាពិសេសដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាសំខាន់២ក្នុងការទទួលបានហិរញ្ញប្បទាន ដែលរួមមានការតម្រូវឱ្យមានការចុះបញ្ជីអាជីវកម្ម និងមានទ្រព្យបញ្ចាំពីគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ។ បញ្ហាទាំង២នេះធ្វើឱ្យសហគ្រិនស្ត្រីជាច្រើនមិនមានលទ្ធភាពទទួលបានហិរញ្ញប្បទានដែលមានតម្លៃសមរម្យ។ យើងសូមថ្លែងអំណរគុណដល់ Boost Capital និងធនាគារវីងដែលមានឆន្ទៈក្នុងការធ្វើជាដៃគូជាមួយយើងដើម្បីផលប្រយោជន៍របស់សហគ្រិនស្ត្រី»។
ការចាប់ផ្តើមភាពជាដៃគូជាមួយក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុឌីជីថលទាំង២ (វីង និង Boost) គឺដើម្បីរៀបចំ ផលិតផល និងសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុតាមគោលដៅ ហើយគម្រោង WE Act នឹងពង្រីកឱកាសសម្រាប់សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងក្នុងការទទួលបានធនធានហិរញ្ញវត្ថុដែលមានតំលៃសមរម្យ។ គំនិតផ្តួចផ្តើមនេះនឹងផ្តល់ល័ក្ខខ័ណ្ឌអនុគ្រោះលើប្រាក់កម្ចីខ្នាតតូចដល់សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងជាង៥០០នាក់ និងផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីឱ្យពួកគេអាចគ្រប់គ្រងអាជីវកម្មបាន។
លោក ហោ ប៊ុនថែ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ «តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ យើងនឹងអាចផ្តល់ការគាំទ្រហិរញ្ញវត្ថុដល់សហគ្រិនស្ត្រីដែលមិនត្រូវបានយកចិត្តទុកដាក់នៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា ដើម្បីឲ្យពួកគេផ្តោតលើការរីកចម្រើននិងកែលំអអាជីវកម្មរបស់ពួកគេ ទោះបីជាបច្ចុប្បន្នមានជំងឺរាតត្បាតកូវីដ១៩ ក៏ដោយ។ ធនាគារវីង ប្តេជ្ញាចិត្តចំពោះចក្ខុវិស័យរបស់យើងក្នុងការផ្តល់ជូនប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូបនូវភាពងាយស្រួលក្នុងការទទួលបានសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុដែលចាំបាច់សម្រាប់ជីវភាពរស់នៅប្រចាំថ្ងៃរបស់ពួកគេ។»
Boost និងធនាគារវីងនឹងផ្តល់នូវផលិតផលប្រាក់កម្ចីដែលមានលក្ខណៈប្លែកពីគេសម្រាប់សហគ្រិនស្ត្រីវ័យក្មេងដែលមានអាជីវកម្មមិនបានចុះបញ្ជី និងមិនមានទ្រព្យបញ្ចាំ ទោះបីក្រុមហ៊ុនទាំងពីរនេះនៅតែផ្តល់នូវអត្រាការប្រាក់ដែលមានការប្រកួតប្រជែងខ្ពស់ក៏ដោយ។ Boost នឹងផ្តល់នូវដំណើរការទទួលបានសេវា និងផលិតផលហិរញ្ញវត្ថុ និងដំណើរការកម្ចីតាមឌីជីថលដែលមានភាពងាយស្រួល និងរហ័ស ដែលផ្តល់នូវប្រសិទ្ធភាព និងកាត់បន្ថយការចំណាយសម្រាប់អ្នកស្នើសុំកម្ចី។ បច្ចេកវិទ្យារបស់ Boost Capital ដែលបំពាក់ដោយគ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ មីយ៉ា ហ្វាយនែនសល ភីអិលស៊ី (MIA Financial PLC) អនុញ្ញាតឱ្យសហគ្រិនស្ត្រីដាក់ពាក្យស្នើសុំប្រាក់កម្ចីរបស់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនេះ គ្រប់ពេលវេលា និងគ្រប់ទីកន្លែងពីកម្មវិធីទូរស័ព្ទវៃឆ្លាត (Smartphone) ដោយចំណេញទាំងពេលវេលា និងថវិកា និងអនុញ្ញាតសហគ្រិនស្ត្រីផ្តោតលើការពង្រីកអាជីវកម្មដោយមិនចាំបាច់មកកាន់គ្រឹះស្ថានមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុនេះផ្ទាល់នោះទេ។

USAID, Wing Bank (Cambodia) Plc, and Boost Capital (Cambodia) Ltd will launch the Micro-loan Mechanisms & the Celebration of our Private Sector Partnerships.
June 18, 2021
Young women entrepreneurs in Cambodia will benefit from special financial services as a result of a memorandum signed by the USAID-funded Women Entrepreneurs Act (WE Act) implemented by PACT, Wing Bank, and Boost Capital. The Memorandum of Understanding (MoU) provides affordable financial services and products to increase access to finance for underserved young women entrepreneurs (YWE) in Cambodia, especially, YWE with micro and small businesses that often do not meet eligibility criteria set by formal financial service providers and have been adversely impacted by the COVID-19 pandemic. U.S. Ambassador W. Patrick Murphy, WE Act Chief of Party Ms. Sabine Joukes, Wing Bank Deputy CEO Mr. Bunthe Hor, and Boost Capital Co-founder Lucinda Revell participated in signing event.
“Cambodia’s female entrepreneurs are important players in the country’s economy,” said US Ambassador W. Patrick Murphy. “Ensuring they have all the resources they need to succeed will benefit all Cambodians by encouraging the economic growth needed to mitigate the effects of the pandemic.”
“WE Act is proud that two very different private sector partners took up the challenge to design a product specifically addressing the two main issues of accessing finance; as regular micro financial institutions (MFIs) ask for registration and collateral – leaving many women entrepreneurs without access to affordable financing. We thank BOOST and WING Bank for their willingness to partner with us to the benefit of women entrepreneurs” said Sabine Joukes, Pact Cambodia Country Director and WE Act Chief of Party.
Partnering with the two digital financial services companies, Boost and Wing Bank, to design targeted products and services, WE Act will expand opportunities for young women entrepreneurs to access affordable financial resources. The initiative will offer preferential terms on productive loans to over 500 young women entrepreneurs and provides them with ongoing financial literacy resources to enable them to manage their businesses.
“Through this partnership, we will be able to offer financial assistance to women entrepreneurs across Cambodia who would otherwise be neglected, helping them to focus on growing and improving their business despite the Covid19 pandemic currently,” said Hor Bunthe, Deputy CEO of Wing Bank. “Wing Bank is committed to our vision of providing every Cambodian with convenient access to financial services relevant to their daily lives.”
Boost and Wing Bank will offer a unique loan-services catering for young women entrepreneurs who have unregistered businesses and do not have collateral while still offering a highly competitive interest rate. Boost’s technology, deployed by the microfinance bank MIA PLC, allows female entrepreneurs to apply for a MIA loan anytime, anywhere, from their smartphone – saving both time and money and allowing these women to focus on growing their businesses, not waiting in line at the bank. Wing Bank will operate a hybrid model, offering loans through its vast agent network with nearly 10,000 agents nationwide and repayment through its digital platform, providing greater expediency and access for customers.
“These hard working female entrepreneurs want to access financing to grow their businesses. Applying for a loan from anywhere and at any time with our technology makes it easy and convenient for them to get a loan from an MFI they can trust to support their business needs. Through our MFI partners, we have already enabled over $1M in loans disbursed, and we’re excited to further support women-led businesses.” said Lucinda Revell, Co-Founder of Boost.