កម្ពុជា! យើងរួមគ្នាពុះពារចេញពីគ្រាលំបាកមួយនេះទាំងអស់គ្នា!
មេសា 20, 2020ប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសជាច្រើនទៀតនៅជុំវិញពិភពលោកកំពុងជួបវិបត្តិដ៏ធ្ងន់ធ្ងរដែលបង្កឡើងដោយការរាតត្បាតនៃជំងឺកូវីដ-១៩ វាមិនមែនបង្កត្រឹមជាវិបត្តិផ្នែកសុខភាពក្នុងវិស័យសុខាភិបាលប៉ុណ្ណោះទេ តែវាកំពុងក្លាយជាវិបត្តិសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមយ៉ាងឆាប់រហ័ស។
ស្របពេលដែលវិបត្តិនេះកំពុងកើតមានឡើង ក្នុងនាមជាស្ថាប័នមួយដែលមានការទទួលខុសត្រូវសម្រាប់សង្គម យើងមិនបានគិតគូរត្រឹមតែពីសុខភាព និងសុវត្ថិភាពផ្ទាល់ខ្លួនរបស់យើងនោះឡើយ ប៉ុន្តែយើងក៏ត្រូវយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះអ្នកនៅជុំវិញខ្លួនផងដែរ ដែលពួកគេកំពុងរងផលប៉ះពាល់ពីវិបត្តិនេះ យើងចូលរួមចំណែកប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងជំងឺរាតត្បាតនេះ ក៏ដូចជាជួយសហគមន៍យើងឱ្យឆ្លងផុតពេលវេលាដ៏លំបាកនេះជាមួយគ្នា។
ដោយសារការភ័យខ្លាចនៃការឆ្លងវីរុសកូវីដ-១៩នេះ ប្រជាជនបានដាក់កំហិតខ្លួនឯងលើការធ្វើដំណើរដោយរក្សាខ្លួននៅផ្ទះជាដើម។ រីឯអាជីវកម្មមួយចំនួនក៏កំពុងប្រឈមមុខនឹងការបិទទ្វារជាបណ្តោះអាសន្នដោយសារតែការផ្ទុះឡើងនៃវិបត្តិនេះផងដែរ ដែលនាំអោយមនុស្សជាច្រើនកំពុងព្រួយបារម្ភអំពីស្ថានភាពហិរញ្ញវត្ថុរបស់ពួកគេ។ ក្នុងចំណោមអ្នកទាំងនោះ គ្រួសារនៃក្រុមអ្នកប្រកបរបរបើកតុកតុកនិងមគ្គុទេសទេសចរណ៍ជាក្រុមដែលងាយរងគ្រោះបំផុតចំពោះការធ្លាក់ចុះនៃសេដ្ឋកិច្ចនេះ ស្របពេលដែលប្រជាជនផ្អាកការធ្វើដំណើរចេញក្រៅផ្ទះញឹកញាប់ ហើយចំនួនអ្នកទេសចរមកទស្សនាប្រទេសរបស់យើងក៏មានការធ្លាក់ចុះស្ទើរតែសូន្យ។
គ្រាន់តែនៅក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញតែមួយ មានប្រជាជនប្រមាណជាង ៥ ម៉ឺននាក់កំពុងប្រកបរបរបើកតុកតុកដើម្បីរកចំណូលសំរាប់ទ្រទ្រង់ជីវភាពគ្រួសាររបស់ពួកគេ។ បើយោងទៅតាមសមាគមអ្នកបើកបរតុកតុកនៅកម្ពុជា បានអោយដឹងថាជាធម្មតាអ្នកបើកបរតុកតុកម្នាក់ៗអាចរកប្រាក់បានជាមធ្យមរហូតដល់ ១៥ ដុល្លារក្នុងមួយថ្ងៃ ដោយឡែកបន្ទាប់ពីមានការរាតត្បាតជំងឺនេះ ពួកគេម្នាក់ៗរកចំណូលបានត្រឹមតែប្រមាណ ២ ដុល្លារប៉ុណ្ណោះក្នុងមួយថ្ងៃជាមធ្យម នៅពេលដែលពួកគេមួយចំនួនត្រូវការសងប្រាក់កម្ចីរបស់ធនាគារដែលទទួលសម្រាប់ទិញតុកតុកយកមកប្រកបរបរចិញ្ចើមជីវិតផងដែរ។
យោងតាមមន្ទីរទេសចរណ៍ខេត្តសៀមរាបក៏បានអោយដឹងថា មានមគ្គុទេសទេសចរណ៍ប្រមាណ ៣០០០ នាក់ដែលបានរងផលប៉ះពាល់ដោយការរីករាលដាលនៃជំងឺកូវីដ-១៩នេះ កំឡុងពេលដែលសេវាកម្មផ្នែកទេសចរណ៍និងបដិសណ្ឋារកិច្ចកំពុងប្រឈមគ្មានអ្នកប្រើប្រាស់ ជាហេតុនាំអោយពួកគេបាត់បង់ចំណូលពីវិស័យនេះ។
ដើម្បីគាំទ្រដល់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងការប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងការផ្ទុះឡើងនៃជំងឺកូវីដ-១៩ និងដើម្បីរក្សានិរន្តរភាពសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា បុគ្គលិកនិងភ្នាក់ងាររបស់ធនាគារឯកទេសវីងបានផ្តួចផ្តើមគំនិតអោយមានគាំទ្រដល់ក្រុមគ្រួសារអ្នកបើកបរតុកតុកនិងមគ្គុទេសទេសចរណ៍ ដើម្បីជួយពួកគេឲ្យឆ្លងផុតគ្រាលំបាកនេះនៅទូទាំងប្រទេស។ តាមរយៈគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ គ្រួសារនីមួយៗត្រូវបានគេរំពឹងថានឹងទទួលបានជំនួយហិរញ្ញវត្ថុជារៀងរាល់ខែ ដើម្បីបំពេញសេចក្តីត្រូវការជាមូលដ្ឋាននៅក្នុងគ្រួសាររបស់ពួកគេ។
ដោយសារតែស្ថានភាពជំងឺកូវីដ១៩ដែលមិនធ្លាប់មានពីមុនមកនេះ ធនាគារឯកទេសវីងសូមលើកទឹកចិត្តឲ្យអ្នករាល់គ្នាចូលរួមបរិច្ចាគថវិការក្នុងគំនិតផ្តួចផ្តើមនេះ និងគាំទ្រជាមួយវីង។ ការចូលរួមគាំទ្រដ៏សប្បុរសរបស់លោកអ្នកមិនត្រឹមតែមានសារៈសំខាន់ចំពោះសហគមន៍របស់យើងប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែវាក៏ជម្រុញអោយប្រជាជនដ៏ទៃទៀតជួយការពារសហគមន៍របស់យើងផងដែរ។ មិនថាពិភពលោកជួបការលំបាកអ្វីក៏ដោយ យើងនឹងនៅតែរឹងមាំនៅពេលដែលយើងចូលរួមជាធ្លុងមួយជាមួយគ្នា។
លោកអ្នកអាចចូលរួមជួយប្រជាជនដែលខ្វះខាត តាមរយៈការបរិច្ចាគថវិការទៅគណនីមូលនិធិរបស់វីង សម្រាប់គណនីប្រាក់រៀលសូមផ្ញើរទៅកាន់ ០៣២១០០០០ និង ០៣៣១០០០០ សម្រាប់គណនីប្រាក់ដុល្លារ ។ ឬក៏អាចបរិច្ចាគតាមរយៈភ្នាក់ងារវីងណាមួយក្នុងចំនោមភ្នាក់ងារវីងជាង ៧៥០០ កន្លែងនៅទូទាំងប្រទេសកម្ពុជា។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមអំពីរបៀបចូលរួមជាមួយវីង ដើម្បីជួយដល់សហគមន៍របស់យើង សូមចូលទៅកាន់កម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ឬទៅកាន់ភ្នាក់ងារវីងដែលនៅក្បែរអ្នក ឬហៅទៅកាន់លេខ ៨៥៥ ២៣ ៩៩៩ ៩៨៩ | ០១២ ៩៩៩ ៤៨៩ ។
សូមឲ្យប្រទេសកម្ពុជាមានសុវត្ថិភាព។ សូមអ្នកទាំងអស់គ្នារក្សាភាពរឹងមំាឡើង។ យើងរួមគ្នាពុះពារចេញពីគ្រាលំបាកមួយនេះទាំងអស់គ្នា។

Cambodians! Together, We Will Come Out of These Difficult Times!
Cambodia and many other countries around the globe are experiencing a serious crisis, triggered by the novel COVID-19 pandemic. It is not just a health crisis anymore. It is rapidly imploding into a social, economic and business crisis.
Amid this crisis, as responsible corporate citizens, we need to be mindful not just about our own safety and health, but should also watch out for a needy neighbor and a suffering country man, and join together to do our part to fight the pandemic as well as support our community to come out of this tough time together.
Due to the fear of the infection, people are limiting their movements and putting themselves up at home. Some businesses are currently facing serious crisis leading them to close down temporarily. Many people are worrying about their financial status. Among all, the families of Tuk-Tuk Drivers and Tour Guides are one of the most vulnerable to this economic downfall while people need no more ride hailing services and the number of tourists visit our country is down to almost zero now.
In Phnom Penh alone, approximately, there are over 50,000 people driving Tuk-Tuk to fetch their main source of income. According to the Tuk-Tuk association in Cambodia, normally each driver can earn up to USD15 daily; however, after the pandemic, each is making only around USD2 a day. Also, some of them need to repay their bank loan facilities obtained to buy their vehicles.
According the Department of Tourism in Siem Reap, approximately 3,000 of tour guides are affected with the spread of Covid-19 pandemic while the tourism and hospitality service are stagnant now. They make no income from the service.
To support the Royal Government of Cambodia in fighting against the outbreak of Covid-19 and to maintain the sustainability of the Cambodia economy, Wing’s employees and agents have launched an initiative with the idea to support the families of the Tuk-Tuk Drivers and the Tour Guides to get them through these trying times nationwide. Throughout this initiative, each family is expected to receive financial reliefs every month for to fulfill basic needs in their households.
In the light of the unprecedented Covid-19 situation, Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank encourages everyone to contribute to this initiative or support it by joining hands with Wing. Your kind support does not only matter to our community, but also inspires others to help more to protect our community. No matter what challenges the world throw at us, we’re stronger when we work together.
You can support community members in need by making a financial donation to the Wing Relief Account. If using the Wing Money Mobile App, the account number is 03210000 for donating KHR and 03310000 for USD. Donors can also contribute with one of 7,500 Wing Cash Xpress Agents across Cambodia.
For more information about how to join hands with Wing to help support our community, please go to Wing Money App, visit the nearby Wing Xpress Cash agents, or call to 855 23 999 989 | 012 999 489.