ធនាគារ ឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីធីត និងធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ដាក់ឲ្យដំណើរការសេវាផ្ទេរ និងទូទាត់ប្រាក់
មករា 17, 2020ភ្នំពេញ ថ្ងៃពុធ ៦រោច ខែបុស្ស ឆ្នាំកុរ ឯកស័ក ពុទ្ធសករាជ ២៥៦៣ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១៥ ខែមករា ឆ្នាំ២០២០ ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី (ប្រជាធនាគារដែលលោកអ្នកជឿទុកចិត្ត) និងធនាគារ ឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីធីត ប្រកាសជាសាធារណៈ ស្តីអំពីពិធីដាក់ឲ្យដំណើរការសេវាផ្ទេរ និងទូទាត់ប្រាក់ រវាងធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី និងធនាគារ ឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីធីត។
ពិធីដាក់ឱ្យដំណើរការសេវាផ្ទេរ និងទូទាត់ប្រាក់នេះ មានការចូលរួមពីបណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី និង លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារ ឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីធីត ព្រមទាំងថ្នាក់ដឹកនាំរបស់ស្ថាប័នទាំងពីរ ។
កិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងធនាគារទាំងពីរ គឺក្នុងគោលបំណងដើម្បីបង្កើនភាពងាយស្រួលជូនដល់អតិថិជនក្នុងការធ្វើប្រតិបត្តិការ ដូចខាងក្រោម៖
- ១- ផ្ទេរប្រាក់ រវាងគណនី Core Banking របស់ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី និងគណនីវីង
- ២- ផ្ទេរប្រាក់ រវាងគណនីអេស៊ីលីដាយូនីធីទាន់ចិត្ត និងគណនីវីង
បណ្ឌិត អ៊ិន ចាន់នី ប្រធាននាយកប្រតិបត្តិ ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី បានមានប្រសាសន៍ថា៖ “ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី មានសេចក្តីសោមនស្សរីករាយ ដែលធនាគារ ឯកទេស វីង (ខេមបូឌា) លីមីធីត បានចាប់ដៃគូជាយុទ្ធសាស្រ្ត ក្នុងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ក្នុងការបម្រើសេវាផ្ទេរប្រាក់និងទូទាត់ប្រាក់របស់ស្ថាប័នទាំងពីរឲ្យកាន់តែទូលំទូលាយថែមទៀត ដើម្បីលើកកម្ពស់ក្នុងការពង្រីកប្រតិបត្តិការធនាគារទាំងពីរឱ្យកាន់តែទំនើប ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងសុវត្ថិភាពខ្ពស់ថែមទៀត ដែលអនុញ្ញាតឲ្យអតិថិជនរបស់ធនាគារទាំងពីរ អាចធ្វើការផ្ទេរ និងទូទាត់ប្រាក់រវាងគ្នា និងគ្នា។ កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ នាំឲ្យធនាគារយើងទាំងពីរមានបណ្តាញប្រតិបត្តិការសម្បូរបែបចំនួន៤៣.៤៧៦កន្លែង គ្របដណ្តប់គ្រប់ខេត្ត-ក្រុង នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ធ្វើឲ្យអតិថិជនងាយស្រួលក្នុងការជ្រើសរើស ដែលជំរុញឲ្យសេវាផ្ទេរបា្រក់កាន់តែទូលំទូលាយ ឆាប់រហ័ស ងាយស្រួល និងមានសុវត្ថិភាព។ សមិទ្ធផលនេះបានផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍យ៉ាងច្រើនដល់អតិថិជន និងសាធារណៈជន និងគាំទ្រដល់ការរីកលូតលាស់របស់អតិថិជន ជាមួយនឹងការកាត់ បន្ថយចំណាយ និងហានិភ័យ។ ឥឡូវនេះ អតិថិជនឥណទាន និងអតិថិជនដែលមានគណនីនៅ ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី អាចធ្វើទូទាត់សងឥណទាន និងធ្វើការដក-ដាក់សាច់ប្រាក់ នៅតាមបណ្តាញប្រតិបត្តិការរបស់ធនាគារទាំងពីរគ្រប់ទីកន្លែងទូទាំងប្រទេស។”
លោកបណ្ឌិតបានបន្ថែមថា “ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី ជាធនាគារឌីជីថល ដែលមាន អេស៊ីលីដា យូនីធី ទាន់ចិត្ត ដែលអតិថិជនអាចធ្វើប្រតិបត្តិការសេវាធនាគារយ៉ាងសម្បូរបែបតាមរយៈទូរស័ព្ទដៃដោយខ្លួនឯង។ គិតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ អេស៊ីលីដា យូនីធី ទាន់ចិត្ត ជាសេវាធនាគារតាមទូរស័ព្ទដែលដែលធំជាងគេនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ដែលមានអ្នកចុះឈ្មោះប្រើ អេស៊ីលីដា យូនីធី ទាន់ចិត្ត ចំនួន ១,២២៦,៣៨៣ ជាលក្ខណៈបុគ្គល និង ៣០,៩៨៩ ជាលក្ខណៈដៃគូ។”
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ អគ្គនាយកនៃធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត បានមានប្រសាសន៍ថា៖“ទាំងធនាគារ ឯកទេស វីង និង ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី សុទ្ធសឹងតែមានចក្ខុវិស័យដូចគ្នាក្នុងការផ្តល់សេវាហិរញ្ញវត្ថុដ៏ល្អដល់សហគមន៍ ដែលធ្វើឱ្យគុណភាពជីវិតរស់នៅរបស់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាកាន់តែប្រសើរឡើង។ ក្រុមហ៊ុនវីង ក្នុងនាមជាធនាគារឯកទេស មានការជឿជាក់លើទស្សនៈវិស័យដែលប្រើសេវាហិរញ្ញវត្ថុតាមទូរស័ព្ទចល័ត ដើម្បីផ្តល់នូរផលិតផល និងដំណោះស្រាយផ្សេងៗ ដែលចាំបាច់និងជួយសម្រួលដល់ការរស់នៅរបស់ប្រជាជនកម្ពុជាគ្រប់រូប ឱ្យកាន់តែមានភាពងាយស្រួល។”
តាំងពីចាប់ផ្តើមក្នុងឆ្នាំ២០០៩មក ធនាគារ ឯកទេស វីង បានប្តេជ្ញាចិត្តក្នុងការជម្រុញ ឌីជីថល និង យេនឌ័រ និងការដាក់រួមបញ្ចូលហិរញ្ញវត្ថុនៅក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។ ក្នុងរយៈពេលជាង ១០ឆ្នាំកន្លងមកនេះ ធនាគារ ឯកទេស វីង បានធ្វើឱ្យប្រាកដថាប្រជាជនកម្ពុជារាប់លាននាក់ រីករាយជាមួយនឹងភាពងាយស្រួល ក៏ដូចជាសុវត្ថិភាព នៅពេលប្រើប្រាស់នូវសេវាហិរញ្ញវត្ថុតាមទូរស័ព្ទចល័ត ដោយបង្កើតបណ្តាញភ្នាក់ងារវីងផ្ទេរប្រាក់លំដាប់ពិភពលោកជាឆ្អឹងខ្នងរបស់ខ្លួន ដោយស្ទើរតែ ៨០ ភាគរយនៃភ្នាក់ងារវីងគឺជាស្រ្តី ហើយនេះជាលើកកម្ពស់យេនឌ័រ និងការរួមបញ្ចូលវិស័យហិរញ្ញវត្ថុ ដ៏សំខាន់មួយ នៅចំណោមសហគ្រាសខ្នាតមីក្រូ តូចនិងមធ្យម នៅកម្ពុជា។
លោក ម៉ានូ រ៉ាចាន់ បានបន្ថែមថា៖ “ យើងជឿជាក់ថា ភាពជាដៃគូរបស់យើងនៅថ្ងៃនេះ នឹងអាចឱ្យយើងអាចផ្តល់ដល់អតិថិជនរបស់ធនាគារអេស៊ីលីដា រាប់ម៉ឺននាក់នូវសេវាកម្មផ្ទេរប្រាក់ក្នុងប្រទេសកម្ពុជាដ៏សម្បូរបែប ប្រកបដោយភាពងាយស្រួល សុវត្ថិភាព និងគ្មានហានិភ័យ ។ តាមរយៈភាពជាដៃគូនេះ អតិថិជនរបស់ធានាគារអេស៊ីលីដា នឹងអាចធ្វើការផ្ទេរប្រាក់របស់ខ្លួនតាមរយៈភ្នាក់ងារវីងជាង៧៣០០ កន្លែងទូទាំងប្រទេស ដោយអាចសន្សំសំចៃពេលវេលា និងថវិការបស់ពួកគេក្នុងការធ្វើដំណើរទៅកាន់សាខារបស់ធានាគារអេស៊ីលីដា។ លើសពីនេះទៅទៀត ពួកគេអាចផ្ទេរប្រាក់ពីគណនីវីង ទៅពីគណនីអេស៊ីលីដា យ៉ាងងាយស្រួលតាមរយៈកម្មវិធីស្មាតហ្វូនវីង ឬក៏ប្រើ USSD កូដ *989# នៅលើទូរស័ព្ទដៃគ្រប់ពេលវេលា” ។
ភាពជាដៃគូនេះមិនត្រឹមតែផ្តល់អត្ថប្រយោជន៍ដល់ប្រជាជនកម្ពុជាដែលរស់នៅក្នុងប្រទេសប៉ុណ្ណោះទេ សូម្បីតែប្រជាជនកម្ពុជាដែលរស់នៅជាង ២០០ ប្រទេសទូទាំងពិភពលោក ក៏អាចផ្ទេរប្រាក់តាមរយៈដៃគូសហការអន្តរជាតិតាមរយៈគណនីវីងទៅសមាជិកគ្រួសាររបស់ពួកគេប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពខ្ពស់ផងដែរ៕
អំពីធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី
ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី មានក្រុមហ៊ុនបុត្រសម្ព័ន្ធចំនួនប្រាំ គឺអេស៊ីលីដា ស៊ីឃ្យួរឹធី ភីអិលស៊ី វិទ្យាស្ថាន ពាណិជ្ជសាស្ត្រ អេស៊ីលីដា អេស៊ីលីដា ប្រូភើធី អិលធីឌី ធនាគារ អេស៊ីលីដា ឡាវ លីមីធីត និងស្ថាប័នមីក្រូហិរញ្ញវត្ថុ អេស៊ីលីដា មីយ៉ាន់ម៉ា និងព្រមទាំងមានការិយាល័យតំណាងនៅសាធារណរដ្ឋសហភាពមីយ៉ាន់ម៉ា។ ធនាគារ អេស៊ីលីដា ភីអិលស៊ី មានទ្រព្យសកម្មសរុបចំនួនជាង ៦,១៩ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក សមតុល្យឥណទានសរុបចំនួន ៣,៨៨ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងប្រាក់បញ្ញើសន្សំសរុបចំនួន ៤,៣៣ ពាន់លានដុល្លារអាមេរិក និងមានអតិថិជនប្រមាណជាងពីរលាននាក់ គិតត្រឹមដំណាច់ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០១៩ នេះ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ៖www.acledabank.com.kh
ធនាគារឯកទេសវីង (ខេមបូឌា) លីមីតធីត គឺជាអ្នកផ្តល់សេវាធនាគារចល័តឈានមុខគេនៅកម្ពុជា និងជាធនាគារឯកទេសមួយក្នុងចំណោមធនាគារឯកទេសមួយចំនួនតូចនៅលើពិភពលោក។ បង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ ២០០៩ វីងបានផ្លាស់ប្តូររបៀបដែលប្រជាជនកម្ពុជាផ្ញើនិងទទួលប្រាក់ដោយប្រើទូរស័ព្ទចល័តគ្រប់ពេលនិងគ្រប់ទីកន្លែងយ៉ាងងាយស្រួល។
ធនាគារឯកទេសវីង ជាក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេផ្នែកសេវាកម្មហិរញ្ញវត្ថុចល័ត និងសេវាទូទាត់តាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ជាមួយសេវាគ្របដណ្ដប់១០០% តាមរយៈបណ្ដាញភ្នាក់ងារវីងជាង ៧៣០០កន្លែង នៅទូទាំងប្រទេស ។ វីងបានចាប់ដៃគូជាមួយពាណិជ្ជករជាង ៤ ម៉ឺនកន្លែង និងក្រុមហ៊ុនឈានមុខគេក្នុងពិភពលោកមួយចំនួនដូចជា៖ ម៉ាស្ទ័រកាត វីសា MoneyGram Alipay WeChat Pay និង Western Union ជាដើម។
វីងក៏ផ្តល់នូវដំណោះស្រាយទូទាត់ការចំណាយ និងថវិកាផ្សេងៗដល់ក្រុមហ៊ុនសាជីវកម្មតាមរយៈសេវាកម្មសហគ្រាសរបស់យើង។ ជាមួយនឹងវីង សហគ្រាសធុន តូចនិងមធ្យម និងក្រុមហ៊ុនផ្សេងៗអាចប្រើប្រាស់សេវាបើកប្រាក់បៀវត្សរ៍ និងទូទាត់ប្រាក់របស់វីង ដើម្បីជួយដល់ការលូតលាស់និងការរីកចម្រើននៃប្រព័ន្ធអេកូទូទាត់ការចំណាយ។

ACLEDA Bank and Wing to launch Fund Transfer and Payment Services in Cambodia
January 17, 2020Phnom Penh, January 15th, 2020 – ACLEDA Bank Plc., “the Bank You Can Trust, the Bank for the People” and Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank, Cambodia’s leading Specialised Bank in Payments, announced the launch Fund Transfer and Payment Services between ACLEDA Bank Plc. and Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank.
The launching ceremony was carried out by Dr. In Channy, President & Group Managing Director of ACLEDA Bank Plc., Mr. Manu Rajan, Chief Executive Officer of Wing as well as management team of both banks.
The purpose of the cooperation is to ease customers in doing transactions as follows:
- Fund Transfer between ACLEDA’s Core Bank Account and Wing account.
- Fund transfer between ACLEDA’s ACLEDA Unity ToanChet account and Wing account.
Dr. In Channy, President & Group Managing Director of ACLEDA Bank, said that “ACLEDA Bank Plc. is delighted to be a strategic partner with Wing (Cambodia) Limited Specialised Bank. The cooperation enables the two Banks have a wide range operation networks of 43,476 places coverage across nationwide which facilitate the customers’ transfer and payment services broadly, fast, conveniently and securely. Its benefit is numerous and it also supports customers’ growth while it mitigates risks and expenses. Now, credit customers and customers who have account(s) with ACLEDA Bank Plc. are enable to make loan repayments and cash withdraw/deposit at the two banks’ operation network nationwide.”
He added that “ACLEDA Bank Plc. currently has the largest ATM network (627 ATMs) throughout Cambodia both in ACLEDA Bank Plc.’s branches & offices and outdoor ATMs in supermarkets, universities, hotels, companies etc. There are more than 4,289 ACLEDA POS machines. Furthermore, ACLEDA Bank Plc. is a digital bank which has ACLEDA Unity ToanChet enable all customers to operate any banking transactions via their own Smart Phone. As of today, ACLEDA Unity ToanChet is the largest mobile banking service in Cambodia which has users of 1,226,383 registered as individual and 30,989 registered as corporate partner”.
Mr. Manu Rajan, Chief Executive Officer of Wing, said that, “Both Wing and Aceleda share the vision to provide superior financial services to all segments of the community – thereby help improve the quality of lives Cambodian people. Wing, being a Specialised Bank, believes in the vision to use Mobile Financial Services to bring products and solutions that are relevant to and are for the improvement of the daily lives of every Cambodian.”
Since the inception in 2009, Wing has been committed to drive digital, gender and financial inclusion in the Kingdom of Cambodia. Over the past 10 years, Wing has ensured that millions of Cambodians enjoyed convenience and security when it comes to Mobile Financial Services by creating a world class network of Wing Cash Express Agents as its backbone – with almost 80% of Wing’s Cash Express Agents being women – thereby driving the much needed gender and financial inclusion among Micro SMEs in Cambodia.” said Mr. Manu Rajan, Chief Executive Officer of Wing.
“We believe that our partnership today will let us serve the diverse money transfer needs of the hundreds of thousands of customers of Acleda in Cambodia, conveniently, safely and securely,” said said Mr. Manu Rajan. “With this partnership, ACLEDA’s customers will now be able to make their money through any of the 7300+ Wing Cash Express Agents saving them time and money in travelling to a bank Branch. Also, they can instantly transfer money from Wing Account to ACLEDA Account at their convenience by using the Wing Mobile App or using the USSD Code *989# on their mobile phones – anytime, any day, 24X7!”
This partnership not only benefits Cambodians living in Cambodia. Cambodians living in more than 200 countries across the world can now use Wing’s International Remittance partners to send money cost effectively back to Cambodia into the Wing accounts of their family members.
Customers of Wing and ACLEDA will soon be able to enjoy the benefits of this partnership.
About ACLEDA Bank
ACLEDA Bank Plc. has four subsidiaries: ACLEDA Securities Plc., ACLEDA Institute of Business, ACLEDA Bank Lao Ltd. and ACLEDA MFI Myanmar Co., Ltd. as well as the representative office in the Republic of the Union of Myanmar. The Bank’s total assets as of the end of December 2019 was USD6.19 billion with total loan outstanding USD3.88 billion, total deposits USD4.33 billion, and total clients of over 2 million.
For more information, visit: www.acledabank.com.kh
Wing remains at the forefront of the mobile money and electronic payment services market in Cambodia with 100% district coverage via our nationwide network of 7,300 Wing Cash Xpress outlets. It has partnerships with more than 40,000 merchants and global industry leaders including Mastercard, Visa, MoneyGram, AliPay, WeChat Pay and Western Union.